Petar Ivanov

Bulgarian agronomist
The basics

Quick Facts

IntroBulgarian agronomist
PlacesBulgaria
isAgronomist
Work fieldScience
Gender
Male
Birth19 October 1938, Dobrich, Dobrich Municipality, Dobrich Province, Bulgaria
Age86 years
Star signLibra
The details

Biography

Вижте пояснителната страница за други личности с името Петър Иванов.

Петър Иванов е български аграрен учен, специалист в областта на растителните биотехнологии.

Биография и дейност

Роден е на 19 октомври 1938 г. в гр. Добрич. Завършва Висшия селскостопански институт „Г. Димитров“ – София, специалност „Полевъдство“, а по-късно следва специалност „Химия“ в СУ „Св. Климент Охридски“.

През 1963 г. Иванов е избран за научен сътрудник по биохимия в Добруджански земеделски институт - Генерал Тошево. През 1991 г. му е присъдена научната степен „Доктор на науките“, а през 1991 г. е хабилитиран е като ст.н.с. I ст..

От 1983 до 1986 г. Иванов е завеждащ секция „Селекция на слънчогледа“, а след 1986 г. е завеждащ на новосъздадената секция по „Генно инженерство и тъканни култури“ (по-късно „Биотехнологии“). От 1986 до 1990 година е секретен сътрудник на Държавна сигурност. От 1993 до 2001 г. е директор на Добруджанския земеделски институт.

Иванов е автор на над 100 научни публикации в областта на растителните биотехнологии, голямата част от които са публикувани в реномирани научни издания в чужбина. Създател е на школата по генно инженерство в Добруджанския земеделски институт и е научен ръководител на докторантурите на почти всички научни сътрудници в секцията. Заедно с това той е пионер в областта на биохимичните качества на слънчогледовото масло и е автор на първите сортове и хибриди слънчоглед в България с високоолеинов състав на маслото.

Иванов е настоящ член на подкомисия на ВАК. Бил е член на специализирани научни съвети и на редакционни колегии на научни списания. Представя научни доклади на множество научни форуми в чужбина.

Източници

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 26 Mar 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.