Pavel Zehtindjiev

Bulgarian scientist
The basics

Quick Facts

IntroBulgarian scientist
PlacesBulgaria
isScientist
Work fieldScience
Gender
Male
Birth22 August 1968, Dimitrovgrad, Dimitrovgrad Municipality, Haskovo Province, Bulgaria
Age56 years
Star signLeo
The details

Biography

Павел Христов Зехтинджиев е български учен орнитолог, професор по екология и опазване на екосистемите.

Биография и дейност

Павел Зехтинджиев е роден на 22 август 1968 г. в Димитровград. През 1990 г. завършва с отличие висшето си образование в Санктпетербургския държавен университет по специалност „Зоология на гръбначните животни“ с дипломна работа върху географската изменчивост на птиците от род Acrocephalus под ръководството на проф. Носков. По време на следването си изучава и таксидермия в лабораторията на Зоологическия институт при РАН под ръководството на М. А. Заславски. Участва в полеви експедиции в Средна Азия, Западен Сибир и Карелия. От 1993 година работи в Института по зоология, а по-късно Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН. Началото на научната си кариера поставя със създаването на експериментална база „Калимок“, където провежда първите изследвания в страната, свързани с реинтродукцията на редки и застрашени видове птици в природата. Базата се превръща в международно признат изследователски център за пионерни изследвания в областта на орнитологията.

През 1997 провежда първите опити за проследяване на червеногушите гъски и малката белочела гъска чрез сателитни радиопредаватели. През 2001 година защитава докторска дисертация на тема „Нощна миграция на птиците в България“ С научен консултант проф. Казимир Болшаков.

През 2002 година участва в международна експедиция в Мароко за изследване на ролята на Атласките планини върху миграцията на птиците от Европа към Африка. През 2004 година участва в 12-ата българска експедиция в Антарктида, където изследва орнитофауната на остров Ливингстон и открива три вида двойници в рамките на смятания за един вид пингвин папуа (Pygoscelis papua). От 2008 година създава, прилага и усъвършенства методология за оценка на въздействията и намаляване на риска за птиците от изграждането на ветроенергийни паркове в България. Участва в създаването и прилагането на интегрирана система от радари и визуални наблюдения за опазване на птиците в района на Калиакра от вятърните електрогенератори. Автор на повидови очерци в Червената книга на България. Има значими научни достижения в изследването на маларията при птиците.

Откривател е на няколко нови за науката вида (Plasmodium ashfordi от род Plasmodium). Най-значимото му научно постижение е установяването на взаимовръзката между маларията и механизмите на стареене, отразени в статия в списание „Сайънс“.

Специализации в чужбина:

  • 2001 – Швейцарски орнитологичен институт, Семпах, Швейцария. Тема: методи за изследване и анализ на данни на миграцията на птиците. Ръководител: проф. Бруно Брудерер.
  • 2003– Станция за изследване на миграцията на птиците, Пржебендово, Гданск, Полша. Ориентационо поведение на птиците механизми и методи на изследване. Ръководител: проф. Пржемислав Буссе.
  • 2007 – Отдел по Екология, Университета в Лунд, Швеция. Тема: Молекулярни методи в екологията. Ръководител: проф. Стафан Бенсч.

Член на съвета на Европейския орнитологичен съюз. Контактно лице за България на Конвенцията за защита на мигриращите видове (CMS/UNEP) за голяма дропла и водно шаварче. Национален експерт по червеногуша гъска. Носител на наградата на Американското орнитологично общество (The Cooper Ornithological Society) за забележителни достижения в изследванията на птиците за 2016 г.

Източници

Външни препратки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 25 Apr 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.