Pavel Usov

Belarusian political scientist
The basics

Quick Facts

IntroBelarusian political scientist
PlacesBelarus
isPolitical scientist
Work fieldPolitics
Gender
Male
Birth1975, Mogilyov, Belarus
Age50 years
The details

Biography

Pawieł Usau (biał. Павел Усаў, ros. Павел Усов, Pawieł Usow, ur. 1975 w Mohylewie) – białoruski politolog, nauczyciel akademicki, publicysta i analityk.

Życiorys

Ukończył studia na Wydziale Historycznym Mohylewskiego Uniwersytetu Państwowego im. Arkadzia Kulaszoua oraz studia podyplomowe w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Uczestniczył w Programie Stypendialnym im. Lane'a Kirklanda na Uniwersytecie Wrocławskim. Był słuchaczem studiów doktoranckich w Katedrze Politologii Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego oraz w Szkole Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk (PAN). W 2012 w Instytucie Studiów Politycznych PAN uzyskał stopień doktora nauk społecznych na podstawie rozprawy pt. Powstanie i konsolidacja reżimu neoautorytarnego na Białorusi w latach 1994–2010.

Pracował jako starszy wykładowca w Katedrze Politologii i Socjologii Mohylewskiego Uniwersytetu Państwowego. Działał w Białoruskiej Socjaldemokratycznej Partii (Hramada), był szefem organizacji obwodowej w Mohylewie, a także szefem miejskiej organizacji „Młodzi Socjaldemokraci”. W związku z działalnością polityczną w 2005 został zmuszony do rezygnacji z pracy na uczelni.

Prowadził wykłady na temat sytuacji na Białorusi i innych państwach byłego ZSRR na uczelniach w Polsce i Słowacji. Obecnie jest dyrektorem Centrum Prognoz i Analiz Politycznych. Współpracuje z Białoruskim Centrum Studiów Europejskich oraz portalem informacyjno-analitycznym „Nowaja Europa”.

Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, publicystycznych i analiz politycznych z dziedziny polityki i geopolityki, publikował m.in. w czasopiśmie „ARCHE”. Jest komentatorem politycznym Polskiego Radia (Redakcja Białoruska), Telewizji Biełsat oraz portalu „Biełorusskij partizan”.

Zajmuje się badaniem specyfiki formowania, funkcjonowania i transformacji reżimów autorytarnych, w szczególności na Białorusi oraz procesami geopolitycznymi w przestrzeni postradzieckiej.

Publikacje

  • Powstanie, konsolidacja i funkcjonowanie reżimu neoautorytarnego na Białorusi w latach 1994–2010. Warszawa: ISP PAN, 2014, ss. 360. ​ISBN 978-83-64091-25-4​

Uwagi

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 26 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.