Olha Huzar-Levytska

The basics

Quick Facts

PlacesAustria-Hungary Ukraine
wasTranslator
Gender
Female
Birth1860, Zavaliv, Pidhaitsi Raion, Ternopil Oblast, Ukraine
Death1933Vynnyky, Lviv Oblast, Ukraine (aged 73 years)
The details

Biography

Ольга Гузар, у шлюбі Гузар-Левицька (нар. 1860, Завалів — пом. 1933, м. Винники). — українська громадська діячка жіночого руху в Галичині, перекладачка драм українською мовою, друкувала свої листи до В. Барвінського у «Правді» 1878 р. Брала участь у національному русі, складала багаті жертви на церкви, товариства бідних. У «Просвіті» створила степендійний фонд свого імені.

Життєпис

Ольга Гузар народилася у Завалові у родині пароха містечка Завалів о. Дмитра Гузара і була сестрою Лева Гузара — діда блаженнійшого Любомира Гузара. Її братом був Лев Гузар — дід кардинала Любомира Гузара.

Разом із чоловіком Володимиром Левицьким входила до найближчих знайомих Івана Франка.

Перші власні твори Ольги Гузар-Левицької «На чужині» та «Правдива пригода» були опубліковані в альманаху «Перший вінок» у 1887 році.

Це видання ще до його виходу у світ високо оцінив сам Іван Франко у Змісті «Альманаху жіночого»:

Зміст «Альманаху жіночого», видаваного «Товариством руських женщин» в Станіславові під редакцією пані Наталії з Озаркевичів Кобринської, заповідається доволі цікаво. Крім праць белетристичних і відчитів о справі жіночій самої редакторки, будуть в нім поміщені прозові і поетичні твори пань Олени Пчілки, Лесі Українки, Ольги Левицької, Михайлини Рошкевич, Юлії Шнайдер, Климентії Попович, Олесі Бажанської і др[угих].
Звертаємо увагу нашого жіноцтва на те видавництво і висказуємо щире бажання, щоб воно сталося гідним виразом того просвітнього руху, який від кількох літ почав проявлятися серед нашого жіноцтва. Дуже щасливою вважаємо гадку В[исоко]п[оважаної] пані редакторки помістити в «Альманаху» звістки про всіх руських женщин, котрі в наших часах так чи інакше виступали на публічну арену, будь то в літературі, будь в штуці, промислі чи в житті громадськім. Тільки по зібранні такого матеріалу могли б ми пізнати, чим досі були у нас женщини-русинки помимо дуже ще маленької стадії розвою, на якій вони досі стоять. Замічаємо також, що дальші матеріали для «Альманаху» можна ще надсилати на руки пані Кобринської в Болехові.

У жовтні 1896 р. чоловіка призначили нотарем у Винниках, де родина Левицьких і проживала відтоді (у віллі кінця XIX ст., будинок зберігся дотепер — вул. Галицька, 11).

Альманах «Перший вінок» (1887) опублікував її оповідання «На чужині: Правдива пригода».

Джерела

  • Байцар Андрій. Винники туристичні. Науково-краєзнавче видання / А. Л. Байцар. — Винники: Друксервіс, 2016. — 312 с.
  • Байцар Андрій. Історія Винник в особах. Науково-краєзнавче видання / А. Л. Байцар. — Винники; Львів: ЗУКЦ, 2017. — 180 с.

Примітки

  1. Чистух В. Завалівські приятелі Каменяра… — С. 6.
  2. Байцар Андрій. Видатні винниківчани: Ольга Левицька (Гузар) http://baitsar.blogspot.com/2017/05/blog-post_66.html
  3. Олена Луцишин. Іван Франко. Зміст «Альманаху жіночого». Архів оригіналу за 16 березня 2016. Процитовано 5 червня 2015.
  4. Новикова О. До питання розвитку жіночого руху в соціально-політичних поглядах І. Я. Франка // Франківські читання: Зб. ст. (150 річчю від дня народження Івана Франка присвячується). — Черкаси: Вид во Черк. нац. ун ту ім. Б.Хмельницького, 2007
  5. Франко І. Я. Додаткові томи до зібрання творів у 50-и томах. — К.: Наукова думка, 2008 р., т. 53, с. 133
  6. Байцар Андрій. Видатні винниківчани: Ольга Левицька (Гузар) http://baitsar.blogspot.com/2017/05/blog-post_66.html
  7. Там само
  Генеалогія та некрополістика
  Генеалогія та некрополістика
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 15 Apr 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.