Nikodem Biernacki

Polish violinist and composer
The basics

Quick Facts

IntroPolish violinist and composer
PlacesPoland
wasMusician Composer Violinist
Work fieldMusic
Gender
Male
Birth1 September 1825, Ternopil, Ternopil Oblast, Ukraine
Death6 May 1892Sanok, Sanok County, Podkarpackie Voivodeship, Poland (aged 66 years)
The details

Biography

Nikodem Biernacki (ur. 1 września 1825 w Tarnopolu, zm. 6 maja 1892 w Sanoku) – polski skrzypek i kompozytor.

Życiorys

Na początku był uczniem swojego ojca Aleksandra, później Włocha Toniniego (kapelmistrz w Czarnym Ostrowie hr. Konstantego Przeździeckiego (1782-1856)), a następnie Moritza Hauptmanna i Ferdinanda Davida (w Lipsku) oraz Ludwika Spohra i H. Ernsta (w Paryżu). Karierę wirtuoza rozpoczął już podczas studiów – występował we Francji, Niemczech, Rosji, Szwecji, Belgii i Ameryce. Od 1854 był koncertmistrzem Teatru Wielkiego w Warszawie, solistą Gewandhausu w Lipsku, w latach 1863-64 był nadwornym skrzypkiem cesarza Maksymiliana I w Meksyku), następnie przez piętnaście lat koncertmistrzem dworu szwedzkiego. Po powrocie do kraju zajmował się m.in. pracą pedagogiczną (w Poznaniu). W 1879 założył szkołę muzyczną w Poznaniu. Następnie był profesorem muzyki w Gimnazjum OO. Jezuitów w Chyrowie. Jego dorobek kompozytorski to w większości utwory skrzypcowe, nadto pieśni i utwory kameralne. Zmarł zapomniany w Sanoku. Został pochowany w części „Matejki Stary” Cmentarza Centralnego w Sanoku (nagrobek został zlikwidowany w latach 70. XX wieku).

Rodzina

Syn Aleksandra Biernackiego i Elżbiety Sokołowskiej, zamieszkałych (przynajmniej pomiędzy 1825-1827) pod numerem 649 w Tarnopolu. Jego rodzeństwem byli Aleksander Biernacki (ur. 25 stycznia 1827 w Tarnopolu), Maria Biernacka, wyszła za Mikołaja Mieczysława Tokarskiego herbu SAS (1812–1884). Jego żoną była Rozalia Gałczyńska herbu Sokola, która była córką Wojciecha Gałczyńskiego h. Sokola i Anieli Kurnatowskiej h. Łodzia.

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.