Nicolae Rusu

The basics

Quick Facts

PlacesMoldova
isWriter Essayist
Work fieldLiterature
Gender
Male
Birth26 February 1948, Risipeni, Fălești District, Moldova
Age76 years
Star signPisces
ResidenceChișinău, Chișinău Municipality, Moldova
Education
Technical University of MoldovaChișinău, Chișinău Municipality, Moldova(—1970)
Maxim Gorky Literature InstituteMoscow, Moscow Governorate, Russia(1983—1985)
The details

Biography

Nicolae Mircea Rusu (* 26. února 1948, Risipeni, Fălești, Brašov, Moldávie) je rumunský spisovatel, literární historik a kritik, žijící v Moldavsku.

Život

Narodil se 26. února 1948 ve vesnici Risipeni, Fălești, poblíž Brašova. Oba jeho rodiče, matka Emiliei (rozená Tudorache) a otec Petru Rusu, byli rumunské národnosti. Základní školu navštěvoval v Brašově, střední školu studoval nejprve na gymnáziu Andrei Șaguna a poté přešel na kišiněvskou polytechniku, kterou absolvoval v roce 1970. Po ukončení studia pracoval deset let jako ekonom a současně získal diplom na Filozofické fakultě Univerzity v Bukurešti, obor obecná filozofie.

Začínal jako novinář v redakci deníku Ziarul, kde publikoval reportáže, recenze a filmové kritiky. Poté pracoval jako technický redaktor a redaktor oddělení kritiky, později jako vedoucí redaktor v časopisu Luceafărul. Počátkem 80. let řídil literární rubriku časopisu Amfiteatru. Vedle tohoto časopisu publikoval zároveň řadu článků a kritik v časopisech Luceafărul a Viața studențească. V časopisu Săptămâna (Týden) vedl sekci literární historie. V letech 1983 – 1985 studoval na Literárním institutu Maxima Gorkého v Moskvě. Byl funkcionářem a od roku 1987 ředitelem Literárního fondu Obce spisovatelů Moldavska v Kišiněvu.

V roce 1992 odjel do USA, kde byl v New Yorku hlavním redaktorem časopisu o rumunské kultuře a spiriualitě Lumină lină (Gracious light). Řada jeho reportáží a esejí byla přeložena do angličtiny. Po návratu do vlasti, jako zastánce proevropské orientace země kritizoval poměry v nově vzniklé Moldavské republice, zejména "divokou" privatizaci majetku. Do té byla nešťastným způsobem zapojena i místní Obec spisovatelů, které byl členem. Tyto skutečnosti měly zřejmě za následek, že v noci 12. května 1992 byl před svým domem napaden neznámými útočníky, kteří mu polili tvář kyselinou sírovou. Utrpěl těžké popáleniny na obličeji a hrudníku a prodělal řadu plastických operací. Jako součást léčebné terapie mu bylo doporučeno psát. Nadále působí v Literárním fondu Obce spisovatelů a v moldavské pobočce PEN klubu.

Dílo

Jako spisovatel začal Nicolae Rusu v roce 1969 románem Utopica; od poloviny 70. let publikoval psychologicky a eticky zaměřené povídky a knihy pro děti a mládež. Literární věhlas získal dvojrománem Şobolaniada (Krysiáda) a Revelion pe epavă (Silvestr na vraku), kterému později přidal název Ztroskotání. První z nich vyšel v roce 1998 a druhý v roce 2005. Autor v nich literárně zpracoval osobní tragickou zkušenost na pozadí společensko-politických poměrů, které panovaly v Besarábii v devadesátých letech 20. století, v době po rozpadu komunistického režimu. V rozhovorech s novináři k tomu říká „tento román by neexistoval, kdyby na mě nebyl spáchán dodnes neobjasněný atentát“.

Beletrie (výběr)

  • 1969 Utopica
  • 1997 Ploaia de aur (Zlatý déšť)
  • 1998 Şobolaniada (česky: Krysiáda: ztroskotání I, přeložil Jiří Našinec, Havran, 2011)
  • 2005 Revelion pe epavă (česky: Silvestr na vraku: ztroskotání II (přeložil Jiří Našinec, Havran 2011)
  • 2013 Al șaptelea simț (Sedmý smysl)

Odkazy

Poznámky

Reference

Literatura

  • VALENTOVÁ, Libuše a kol. Slovník rumunských spisovatelů. [s.l.]: Libri, 2001. 259 s. ISBN 80-7277-069-1. 

Externí odkazy

Související články

  • Besarábie
  • Moldavsko
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 02 Mar 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.