Nedko D. Kableshkov

The basics

Quick Facts

A.K.A.Nedko Donchov
A.K.A.Nedko Donchov
PlacesBulgaria
wasLawyer Journalist
Work fieldJournalism Law
Gender
Male
Birth1867, Koprivshtitsa, Bulgaria
Death1964Plovdiv, Bulgaria (aged 97 years)
The details

Biography

Недко Дончов Каблешков е български общественик, политик и публицист. Свързан до края на живота си с Пловдив, играе важна роля в обществения и културния живот на града. Един от малцината общественици, който неотклонно – с перо, слово и дела, защитава и отстоява интересите на Пловдив в името на просперитета и утвърждаването му като втора столица на България.

Биография

Произход и образование

Роден е през 1867 година в град Копривщица. Произхожда от Каблешковия род, негов братовчеде е видният български революционер Тодор Каблешков. Останал 9-годишен сирак Недко Каблешков учи известно време в родното си място при Никола Беловеждов. По-късно с помощта на женското благотворително дружество „Благовещение“ в Копривщица е изпратен в българо-католическата гимназия в Одрин, където получава добро образование. След това завършва правни и политически науки в университета в град Лвов, Украйна.

Начало на професионална кариера

Назначен за член на Пловдивския окръжен съд на 7 октомври 1889 г., където е прокурор. От лятото на 1895 г. започва самостоятелна адвокатска практика и малко след това е избран в ръководството на колегията.

Общински съветник в периода 1899 – 1901 г. Член на народнолибералната стамболовистка партия и нейното градско ръководство. Предложено му е да стане кмет, но отказва. Подава си оставката като общински съветник и с отворено писмо до партията и приятелите през декември 1901 г. се отказва от участие в политиката.

Общественик

Развива благотворителна дейност като взема активно участие в живота на дружествата „Майчина грижа“, „Инвалид“, Съюза за закрила на децата. Избран за председател на Върховния комитет на благотворителността в Пловдив. Избран е за председател на ефорията (ръководство) на открития в Пловдив по това време благотворителен дом „Кудооглу“ и заема този пост цели 18 години. Постепенно домът се превръща в най-големия и единствен за времето си на Балканския полуостров.

Председател на Дружеството на пловдивските журналисти (1926 – 1936), публицист и оратор с национално значение за времето си. Основател на органа на журналистите „Пловдивски вестник“ през 1926 година. Член на дома на изкуствата и печата. Съпричастен към идеалите и целите на поборническо-опълченското дружество. Инициатор за издигане паметник на загиналите във войните и паметник на Съединението в Пловдив. Почетен член на спортен клуб Ботев Пловдив.

Води продължителна и упорита борба за откриване на университет в Пловдив с перо и слово, сочейки, че „държавата е мащеха за Пловдив“.

Недко Каблешков е юрист на пловдивската еврейска общност, техен защитник и приятел, той спомага за спасяването им през 1943 г.

През октомври 1920 година Недко Каблешков е председател на юбилейния комитет, който организира и ръководи тържествата в Пловдив по повод 70 години от рождението и 50 години от писателската дейност на Иван Вазов. По негово предложение след тържествата улица „Станционна“ е преименувана на улица „Иван Вазов“. Освен всичко, Недко Каблешков е пионер на дарителството в града. През 1949 г. прави голямо етнографско дарение на общинския музей, с част от което по-късно се поставят основите на Етнографския музей с откритата тогава и експонирана Копривщенска стая.

В село Бойково през 1908 г. Каблешков построява първата вила, залесява 60 декара борова гора и полага основите на първото детско летовище „Майчина грижа“. Основава читалището в селото и му създава устав, подарява му книги, за да започне то да работи през 1911 г.

Книжовно творчество

Автор е на няколко забележителни книги: „Априлското въстание“ (1926), „Страшната народна злочестина“ (1928), „Горко на победените“ (1928) и „Адвокатът общественик и неговия морал“.

Интелектуални приятелства

Бил е в приятелски връзки с Алеко Константинов, Христо Г. Данов, Иван Андонов, Георги Груев, Георги и Иван Говедарови, Иван Вазов, Йордан Ковачев, Божидар Здравков, патриарх Кирил, Соломон Паси, д-р Леви, Р.Ю. Барух, Тигран Исмиян, Димитър Цончев, Ангел Букурещлиев, Христо и Нягул Станчеви, Живка Пейчева, отците от католическия колеж „Св. Августин“.

Личният му архив се съхранява в Държавен архив – Пловдив. Той се състои от 913 архивни единици от периода 1820 – 2004 г.

Източници

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.