Nahum Eitingon

The basics

Quick Facts

PlacesBrazil Russia
Gender
Male
Birth1 January 1887, Russia
Death1 January 1959Brazil (aged 72 years)
The details

Biography

Nahum Eitingon, Naum Ejtington (ur. 1887 roku w Orle w Rosji, zm. w 1959 roku w Brazylii) – współwłaściciel, wraz z bratem bliźniakiem Borysem (Berek), fabryki łódzkiej, prowadzonej pod firmą Włókiennicza Spółka Akcyjna N. Eitingon i Spółka Łódź. Pochodził z rodziny żydowskiej wyznania mojżeszowego.

Pierwszą fabrykę pod nazwą Eitingon założył brat Nauma, Natan przy ulicy Radwańskiej w Łodzi. W okresie I wojny światowej zakład podupadł, a następnie zbankrutował. W czasie wojny bracia nawiązali kontakty z poważną amerykańską korporacją handlową Eitingon Schild Company Incorporated. Okazało się, że jest ona własnością dalekich krewnych łódzkich Eitingonów. W 1919 roku bracia Nahum i Borys zostali przedstawicielami handlowymi amerykańskiej firmy w Polsce. W 1922 roku założyli firmę pod nazwą Włókiennicza Spółka Akcyjna N. Eitingon i Spółka Łódź. Aktywny udział w zarządzie fabryką brali już tylko bracia Nahum i Borys. Głównym dyrektorem był Nahum. Fabryka produkowała rękawiczki, pończochy oraz trykotarze. Eitingonowie posiadali również w Łodzi dom handlowy. W połowie lat trzydziestych XX wieku fabryka Eitingon była jednym z największych zakładów przemysłowych w Polsce. Jej udział w polskim eksporcie tkanin bawełnianych wynosił ponad 50%, a zatrudniała około 2500 osób. Tak pomyślny rozwój możliwy był dzięki trwającej współpracy z korporacją amerykańskich kuzynów.

W 1938 w firmie wybuchła afera skarbowa. Kontrola skarbowa ustaliła, że zaległości podatkowe spółki wynoszą 3 miliony ówczesnych złotych. Zarzucono również właścicielom bezprawne transferowanie zysków na własne konta. Ze względu na rozmiar i znaczenie fabryki dla rynku pracy władze zgodziły się na kompromis. Do zarządu spółki wprowadzono niespokrewnione z Eitingonami osoby. Jej prezesem został polski ekonomista Adam Alojzy Krzyżanowski, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nahum Eitingon otrzymał stałą pensję w wysokości 106,8 tys. złotych rocznie. W 1939 roku firma założyła w Brazylii plantacje bawełny aby uniezależnić się od dostawców surowców. Zakupiono w tym celu 8000 ha ziemi w okolicach miasta Villa Campante. Plantacja nie zdążyła już wysłać bawełny do fabryki w Łodzi. Przeszkodziła w tym wojna. Nahum Eitingon zdołał uciec z Łodzi i przedostał się do Brazylii. Tam zajmował się uprawą bawełny na swojej plantacji aż do 1959 roku, kiedy to zginął przejechany przypadkowo przez samochód.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.