Nadezhda Aleksandrovna Gen Belozerskaia

Russian writer
The basics

Quick Facts

IntroRussian writer
PlacesRussia
wasWriter Journalist Editor Translator Academic Historian Teacher
Work fieldAcademia Education Journalism Literature Social science
Gender
Female
Birth29 March 1838, Sofievka, Belozersky District, Russia
Death25 February 1912Russian Empire (aged 73 years)
Star signAries
Family
Spouse:Vasyl Bilozersky
The details

Biography

Білозерська Надія Олександрівна — (5 квітня 1828 — 9 березня 1912) — перекладачка, авторка багатьох статей на історичні теми. Була одружена з Василем Білозерським.

Біографія

Народилася в маєтку Софіївка Бєлозерського повіту Новгородської губернії в сім'ї лісничого. Змалку мешкала в місті Петрозаводськ у Карелії. Освіту здобула вдома. Взимку 1855/56 років вийшла заміж за Василя Білозерського, опинилась у колі петербурзької української громади. Була знайома з Пантелеймоном Кулішем, Миколою Костомаровим, Тарасом Шевченком. За їх участі на початку 1860-х років разом із чоловіком проводила щотижневі понеділкові зібрання, які відвідували також Іван Тургенєв, Микола Чернишевський та інші літератори. Її дядько М. Катенін дав гроші на видання місячника «Основа». Виступала з перекладами в російській пресі, опублікувала з передмовою і примітками Миколи Костомарова «Записки о Московии XVI в. сэра Джерома Горсея» (Библиотека для чтения, 1865, № 4–6; окреме видання: СПб., 1909), а також «Древнее право, его связь с древней историей общества и его отношение к новейшим идеям» (СПб., 1873). Співпрацювала з Марко Вовчок у часописі «Отечественные записки» та «Иллюстрированном журнале», 1872 видала з нею свій переклад двотомника «История человеческой культуры» Фридріха Кольба.

1867 з трьома дітьми пішла від Василя Білозерського, заробляла репетиторством (1868 склала іспит на звання домашньої вчительки). У 1868—1873 роках була літературним секретарем Миколи Костомарова, під впливом якого взялася за самостійні історичні студії.

Серед її розвідок:

  • «Мария Ивановна Гоголь»
  • «Николай Васильевич Гоголь. Служба его в Патриотическом институте» // «Русская старина», 1887
  • «В. Т. Нарежный» // «Русская старина», 1888, 1890–91

За останню 1893 року нагороджена Уваровською премією Петербурзької Академії наук 1893.

1878 року редагувала часопис «Воспитание и обучение». За підтримки Данила Мордовця вміщувала статті й рецензії в журналах «Древняя и Новая Россия» та «Живописная Россия». Друкувалася також у часописах «Ласточка», «Игрушечка», «Исторический вестник», «Русская мысль», де, зокрема, 1885 вмістила записану нею автобіографію Миколи Костомарова. Брала участь в артілі перекладачок і створенні Вищих жіночих курсів. Авторка спогадів про Миколу Костомарова, опублікованих у журналі «Русская старина» 1886 року. Підготувала до друку мемуари братів Володимира та Лева Жемчужникових.

Знайомство з Шевченком

Тарас Шевченко познайомився з нею в Петребурзі після повернення з заслання, зустрічався на «вівторках» у Микола Костомарова та на вечорах редакції журналу «Основа». Про зустрічі з Шевченком Білозерська розповіла в спогадах про Миколу Костомарова. У творчій спадщині Шевченка згадок про Білозерську не збереглося.

Примітки

  1. WeChangEd
  2. Czech National Authority Database

Джерела

  • Шевченківський словник : у 2 т. / Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка Академії Наук УРСР. — Київ : Головна редакція УРЕ, 1978.
  • П. Г. Усенко. БІЛОЗЕРСЬКА Надія Олександрівна // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2003. — Т. 1 : А — В. — С. 285. — 688 с. : іл. — ISBN 966-00-0734-5.

Посилання

  Генеалогія та некрополістика
  Генеалогія та некрополістика
Література та бібліографія
Нормативний контроль
Література та бібліографія
Нормативний контроль
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Mar 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.