Mykhailo Velychai

The basics

Quick Facts

PlacesUkraine
Gender
Male
Birth21 November 1907, Liutenka (selo), Hadiach Raion, Poltava Oblast, Ukraine
Death30 September 1943Zvonetske, Solone Raion, Dnepropetrovsk Okrug, Ukraine (aged 35 years)
Star signScorpio
Awards
Order of Lenin 
Order of the Red Star 
Hero of the Soviet Union 
The details

Biography

Михайло Лукич Величай (1907—1943) — український радянський військовик, майор РСЧА, учасник німецько-радянської війни, Герой Радянського Союзу (1944).

Біографія

Михайло Величай народився 21 листопада 1907 року у селі Лютенька (нині — Гадяцький район Полтавської області) у селянській родині. Закінчив 6 класів середньої школи, після чого працював на торфовищах. У 1932 році вступив у ВКП(б).

У 1939 рокові Величай був призваний на службу в Червону Армію. З червня 1941 року — на фронтах німецько-радянської війни.

Закінчив військово-політичне училище. У вересні 1943 року гвардії майор Михайло Величай був заступником командира 100-го гвардійського стрілецького полку з політчастини 35-ї гвардійської стрілецької дивізії 6-ї армії Південно-Західного фронту. Відзначився під час битви за Дніпро.

У ніч з 26 на 27 вересня 1943 року, незважаючи на шквальний ворожий вогонь, полк Величая переправився через Дніпро у районі села Звонецьке Солонянського району Дніпропетровської області. Величай брав активну участь у захопленні та розширенні до 7 кілометрів плацдарму на західному березі річки. Коли командир полку вибув зі строю, Величай узяв командування на себе і забезпечив успішне виконання бойової задачі.

30 вересня 1943 року Величай загинув у бою за розширення плацдарму. Похований у місті Синельникове Дніпропетровської області.

Указом Президії Верховного Ради СРСР від 22 лютого 1944 року за «мужність і героїзм, виявлені під час форсування Дніпра і утримання плацдарму на його правому березі» гвардії майор Михайло Величай посмертно був нагороджений високим званням: Герой Радянського Союзу. Також був нагороджений орденами: Леніна та Червоної Зірки.

На честь Величая названо вулицю у м. Синельникове і середня школа у селі Лютенька.

На шкільному подвір'ї (с. Лютенька) 9 травня 1967 року встановлено пам'ятник Михайлові Величаю. Після відкриття нової середньої школи у 1992 році пам'ятник перенесено до сільської ради (нова школа теж носить ім'я М. Л. Величая).

Вшанування пам'яті

У селі Лютенька є вулиця Михайла Величая.

У місті Синельникове є вулиця Михайла Величая.

Примітки

Література

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 May 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.