Moisey Efimovich Mizhiritsky

Russian writer and literary critic
The basics

Quick Facts

IntroRussian writer and literary critic
PlacesRussia
wasWriter Critic Literary critic
Work fieldLiterature
Gender
Male
Birth22 May 1891, Polessk, Polessky District, Russia
Death18 December 1951 (aged 60 years)
Star signGemini
Education
Moscow State UniversityRamenki District, Western Administrative Okrug, Russia
The details

Biography

Мойсе́й Юхи́мович Мижирицький (Мойше Лібес) (* 15 травня 1901, Хабне на Київщині — † 1951) — дослідник і пропагандист єврейської літератури, кандидат філологічних наук.

Життєпис

Народився в сім'ї дрібного ремісника, початкову освіту здобув у місцевій школі. Переїхав до Києва, навчався на робітфаці, поступив у Московський університет на єврейське відділення філологічного факультету.

По закінченні навчання повернувся до Києва, проходить аспірантуру Інституту єврейської культури АН УРСР.

Після захисту кандидатської запрошений в цей же інститут як старший науковий працівник, після його ліквідації переходить до Кабінету єврейської культури при АН УРСР в Києві.

З 1924 року друкується в періодиці — критичні статті та наукові розвідки щодо питань єврейської літератури.

Брав активну участь у діяльності ВУСППу, був делегатом І установчого з'їзду письменників, після утворення Всесоюзної спілки став одним із перших її членів.

Побачили світ його монографія про єврейського прозаїка Давида Бергельсона та збірка «Етюди», літературні портрети: Давида Гофштейна, Іцика Фефера, Іллі Шехтмана.

В часі Другої світової війни був евакуйований до Башкирії, проживав в Уфі, працював у Кабінеті єврейської культури, дописував в орган Антифашистського єврейського комітету — газету «Ейнікайт».

1945 повернувся до Києва, працює в системі АН УРСР.

В кінці 1940-х за вказівкою «отця всіх народів» серед інших, ліквідований і Кабінет єврейської культури, а всі його співробітники звільнені чи заарештовані, Мижирицький лишився безробітним.

16 липня 1951, незважаючи на тяжку хворобу, заарештований — за «злочинні зв'язки з Антифашистським єврейським комітетом, шпигунську діяльність та сіоністську пропаганду», 10 років виправно-трудових таборів суворого режиму.

Морально та фізично знищений, помер на шляху до Магадана в арештантському вагоні. У картці про смерть записано: «Помер від тяжкого інсульту».

В січні 1957 на клопотання Спілки письменників України Верховний Суд СРСР скасував постанову Особливої наради за відсутністю в діях останнього складу злочину. Реабілітований посмертно.

Джерело

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 07 Apr 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.