Milena Bansetová

Czech sculptor
The basics

Quick Facts

IntroCzech sculptor
PlacesCzech Republic
wasArtist Sculptor
Work fieldArts
Gender
Female
Birth2 July 1923, Ústí nad Orlicí, Czech Republic
Death2010 (aged 86 years)
Star signCancer
The details

Biography

Milena Bansetová (2. července 1923, Ústí nad Orlicí – 2010) byla česká akademická sochařka.

Život

Po gymnáziu odchází do Prahy, studovala sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v letech 1942–1948 společně se svým budoucím manželem Slavojem. Za socialismu nebylo v ČSSR pochopení pro abstraktní umění. Milena Bansetová také malovala, ale v zájmu obživy se od profesora z Bechyňské střední keramické školy naučila dělat keramiku. Milena Bansetová byla velmi umanutá a zaťatá, začala vyrábět vlastní ,,střep" – do keramické hlíny přidávala kovové piliny, většinu velkých objektů, váz, hlav, neglazovala.

V roce 1962 obdržela na mezinárodní výstavě v Miláně první místo v kategorii keramika. V očích tehdejších čelných představitelů kultury v ČSSR jí to však spíše přitížilo. Bansetovi v roce 1968 emigrovali do Švédska. Tam Milena Bansetová založila keramickou dílnu a zároveň malovala, nejdříve ovlivněna surrealismem a posléze abstraktním uměním. V obrazech je vidět okouzlení grafikou, ke které se po několik let vracela.

Úspěšně prodávala v Německu a ve Francii. Nadšená tvorbou Salvadora Dalí sedla do auta a ze Švédska odjela do Španělska, do jeho oblíbené kavárny, kde se opravdu hned první den sešli. Bansetová uměla své jméno říct s pěkně francouzským přízvukem, byla velmi sebevědomá a přitažlivá, a tak se po chvílí vysvětlování oba nasmáli. Dalí zprvu nechtěl uvěřit, že se tato Češka před pár lety nemohla uživit v socialistickém Československu, kam se po sametové revoluci vrátila. Zemřela zapomenuta v roce 2010.

Ale ředitel Střední keramické školy v Bechyni pomohl zachránit zbytek z její keramické tvorby a začlenil práce Mileny Bansetová do stálé výstavní expozice školy.

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.