Michal Miesowicz

The basics

Quick Facts

wasBusinessperson
Work fieldBusiness
Gender
Male
Birth19 September 1864
Death25 March 1938 (aged 73 years)
Star signVirgo
The details

Biography

Michał Mięsowicz (ur. 19 września 1864 w Korczynie, zm. 25 marca 1938) – założyciel i właściciel Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych w Krośnie (1901), mistrz zegarmistrzowski i przedsiębiorca - wielokrotny laureat krajowych i międzynarodowych wystaw przemysłowych, m.in. w 1908 r. złoty medalista Międzynarodowej Wystawie Przemysłowej w Paryżu za zegar wieżowy.

W Krośnie pełnił wiele funkcji społecznych, m.in. Cechmistrza Cechu Wielkiego, przewodniczącego Komisji Egzaminów Czeladniczych, Prezesa Towarzystwa Mieszczańskiego "Zgoda", a także członka Rady Miasta Krosno oraz Wiceburmistrza Miasta Krosno.

"Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych" w Krośnie istniała w latach 1901 - 1938. Siedziba znajdowała się w budynku rodziny Mięsowiczów znajdującym się w centrum miasta w pobliżu Fary. Na parterze znajdowała się kuźnia i dział obróbki mechanicznej większych części zegarów, na piętrze odbywała się obróbka drobnych części oraz montaż mechanizmów i tarcz zegarowych. Fabryka wytwarzała zegary wieżowe w latach: 1901 - 1914 i 1925 – 1938. Od 1925 r. Michał Mięsowicz zamawiał dzwony do swych zegarów w Odlewni Dzwonów i metali Karola Schwabe w Białej oraz odlewni dzwonów rodziny Felczyńskich w Kałuszu. Jednym z największych osiągnięć, był wykonany w 1927 r. zegar z mechanizmem wygrywającym na dzwonach pieśń maryjną "Witaj Święta", dla Kościoła Kolegiackiego w Szamotułach. Zegar ten funkcjonuje do dziś tak jak i trzy zegary istniejące w Krośnie (na budynku dawnego Urzędu Miejskiego, na wieży kościoła farnego i na gmachu sądu), na wieży ratusza w Brzozowie, na Domu pod Globusem w Krakowie. Fabryka M. Mięsowicza istniała do 1938 roku.

Michał Mięsowicz został pochowany w starej części cmentarza komunalnego. Po jego śmierci, ze względu na kłopoty finansowe rodziny, budynek fabryczny został sprzedany. Obecnie w pomieszczeniach dawnej fabryki mieści się Muzeum Rzemiosła. Na budynku zainstalowano zegar (częściowo zrekonstruowany) z tutejszej fabryki.

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 07 Mar 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.