Michal Hruszwicki

The basics

Quick Facts

PlacesBelarus
wasMusician Composer Pianist
Work fieldMusic
Gender
Male
Instruments:Piano
Birth30 November 1828, Minsk, Byelorussian Soviet Socialist Republic, Lithuanian–Byelorussian Soviet Socialist Republic, Belarus
Death5 March 1904Rakaŭ, Rakaŭski Sieĺsaviet, Valožyn District, Belarus (aged 75 years)
Star signSagittarius
ResidenceVyhaničy, Rakaŭski Sieĺsaviet, Valožyn District, Belarus
Family
Mother:Felicjanna Wojdziewicz
Father:Rudolf Hruszwicki
Spouse:Stanisława Jelska
Education
Vilnius Gentry InstituteVilnius, Vilnius City Municipality, Russian Empire
The details

Biography

Michał Hruszwicki herbu Korczak (ur. 28 listopada 1828 w Wyhoniczach w guberni mińskiej, zm. 1904 tamże) – polski muzyk, kompozytor, deklamator, ziemianin, działacz społeczny w guberni mińskiej.

Życiorys

Urodził się 28 listopada 1828 w dobrach ziemskich Wyhonicze w guberni mińskiej. Syn Rudolfa, byłego prezesa mińskiej izby cywilnej i Felicjanny z Wojdziewiczów. Po ukończeniu instytutu szlacheckiego w Wilnie studiował w Petersburgu.

Pisał wiersze i komponował muzykę fortepianową. Skomponował muzykę do wiersza Lermontowa Modlitwa. Partytura wraz z tekstem ukazała się w druku w latach 80. lub na początku 90. w Mińsku. Był autorem poloneza Dla godowej uroczystości. Napisał muzykę do Dziadów Adama Mickiewicza i poezji Władysława Syrokomli.

Wspierał powstanie styczniowe na Mińszczyźnie. Finansowo wspomagał budowę polskiego kościoła w Carycynie. Opiekował się sierotami w guberni mińskiej. Koncertował na cele dobroczynne. Dbał o rodziny chłopskie pracujące w jego dobrach.

Był właścicielem wsi Wyhonicze, Michałowa i Hermaniszek w guberni mińskiej. Pierwszą żoną była Stanisława Jelska, siostra skrzypka Michała Jelskiego, z którą miał czworo dzieci. Drugą żoną była Leokadia z Ratyńskich.

Pochowany na cmentarzu katolickim w Rakowie.

Na Białorusi odbywają się konkursy i festiwale fortepianowe imienia Michała Hruszwickiego.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 12 Apr 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.