Maurycja Czarnocka

The basics

Quick Facts

Gender
Female
The details

Biography

Maurycja Czarnocka – polska działaczka narodowa, oświatowa i społeczna w guberni mińskiej, filantropka, ziemianka.

Pochodziła z ziemiańskiej rodziny Czarnockich z Lecieszyna w guberni mińskiej. Aktywna w polskich organizacjach narodowych i w tworzeniu tajnych, a później legalnych polskich szkół w Mińsku. Wraz z księdzem Michalkiewiczem współtworzyła polską tajną bibliotekę i czytelnie w Mińsku. W 1903 utworzyła dwa zakłady ochronki dla polskich dzieci w Mińsku: zakład św. Józefa dla dziewcząt i zakład św. Kazimierza dla chłopców. Zakłady utrzymywała z własnych środków finansowych i datków. Prowadziła w nich naukę języka polskiego, historii Polski, katechizmu oraz naukę zawodu. Przy zakładach działała jadłodajnia, pralnia, zakład koszykarski, introligatornia, szwalnia, pracownia robót kościelnych. Uczestniczyła w organizowaniu kolonii letnich dla biednych dzieci i należała do seminarium nauczycielek ludowych w Mińsku. Działała również w Polskim Towarzystawie Oświata. W 1914 roku utworzyła legalną polską szkołę w Mińsku.    

W 1918 po wkroczeniu bolszewików do Mińska, została aresztowana i uwięziona. Przez dziesięć miesięcy była więziona kolejno w Mińsku, Smoleńsku i Bobrujsku. Wolność odzyskała poprzez wymianę zakładników pomiędzy bolszewikami a Wojskiem Polskim. W 1921 po zawarciu traktatu ryskiego wyjechała z Mińska do Mławy gdzie zorganizowała katolickie stowarzyszenia ubogiej młodzieży. Tamże zmarła.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 02 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.