Marko Markovych

The basics

Quick Facts

Gender
Male
Death1712
Family
Children:Anastasia Markovich Andriy Markevych
The details

Biography

Марко́ Аврамович (нар. невідомо — пом. серпень 1713) — міщанин або купець і меценат Гетьманщини. За легендою мав єврейського походження. Засновник козацького старшинського роду Марковичів (Маркевичей), тесть гетьмана Івана Скоропадського.

Біографія

Про життя Марка Аврамовича відомостей вкрай мало. Є поширена легенда про те, що він був єврейського походження і був чи то міщанином чи купцем. Відомий український генеалог Вадим Модзалевський у своєму «Малоросійському родословнику» вказував, що Марко Аврамович поселився у другій половині XVII століття у Прилуках і називав його «орендарем» пирятинським у 1683—1685 роках. В подальшому Марко, за Модзалевським, став «обивателем» Прилук (у XVII—XVIII століттях — шляхтич Речі Посполитої). Пізніше, 1701 року, — «славетний обиватель Прилуцький».

Марко Аврамович відомий також як меценат. Модзалевський писав, що він був ктитором (тобто особою, що видала гроші на будівництво чи оздоблення храму) церкви Пречистої Святої у Прилуках 1705 року. На початку XIX століття на місці старої дерев'яної Пречистої церкви та церкви Різдва Пресвятої Богородиці було збудовано великий мурований Собор Різдва Богородиці.

З архівних джерел відомо, що 5 (16) жовтня 1705 року Марко Аврамович продав ліс прилуцькому полковнику Дмитру Горленку. У 1709 році отримав універсал від гетьмана Івана Скоропадського (який був також його зятем після шлюбу з донькою, Настею) на села Велика Дівиця та Мала Дівиця. Сам же Марко Аврамович жив у селі Великі Сорочинці неподалік Прилук (нині входять до складу Великосорочинської ОТГ Миргородського району Полтавської області).

Помер у серпні 1713 року. Тіло було поховано на території Густинського жіночого монастиря. По смерті Марка села Велика і Мала Дівиця були передані у власність Гамаліївського монастиря.

Родина

Донька Марка, Настя. Відома також як «Настя-гетьманиха», вдова Костянтина Голуба та дружина гетьмана Івана Скоропадського

Родина Марковичів (Маркевичей) — козацько-старшинський, а згодом російський дворянський рід міщанського єврейського походження. Першою дружиною Марка Аврамовича була Олена Григорівна Маркович (Корнієнко-Огранович), що походила з родини Ограновичів, донька прилуцького війта Григорія Корнієнка-Ограновича. Ім'я другої дружини Марка невідомо точно. Модзалевський писав, що її по-батькові «Аврамівна» і у шлюбі її прізвисько було «Бендичка». Всього в Марка Аврамовича було вісім дітей (троє синів і п'ять доньок):

  • Анастасія Маркович (Голуб, Скоропадська) — донька Марка, у першому шлюбі була за генеральним бунчужним Костянтином Голубом, а в другому — за гетьманом Іваном Скоропадським. В останньому шлюбі відома за прізвиськом «Настя-гетьманиха» або за прикозкою «Іван носить плахту, а Настя — булаву».
  • Андрій Маркович (нар. бл. 1674 — пом. 23 січня (3 лютого) 1747) — старший син Марка, відомий як державний діяч Гетьманщини. Був прихильником Іван Мазепи, потім перейшов на бік Московії і брав участь у Батуринській різанині на стороні московитів. Завдяки родинним відносинам зі Скоропадським і лояльності московському царю, посідав різноманітні старшинські посади: з 1708 року як військовий товариш, глухівський сотник у 1709—1714 роках, лубенський полковник у 1714—1727 роках, генеральний підскарбій у 1729—1740 роках, з 1740 року у відставці у ранзі генерального обозного. Мав у Гетьманщині маєтності, відзначався великими здирствами, що викликало чимало невдоволення.
  • Федір Маркович (або Маркевич) (невідомо—1737(1738)) — син Марка, бунчуковий товариш, сотник полкової прилуцької сотні.
  • Іван Маркович (нар. невідомо — пом. 19 (30) жовтня 1724) — син Марка, сотник полкової прилуцької сотні у 1709—1719 роках і полковий суддя у 1719—1724 роках.
  • Параскева Маркович (Якубович) — донька Марка, одружилась з бунчуковим товаришем Дем'яном Якубовичем, журавським сотником у 1711—1713 роках.
  • Пелагея Маркович (Кондзеровська) — донька Марка, одружилась з «маршалком двору гетьманського» Андірєм Кондзеровським.
  • Марина Маркович (Імшенецька) — донька Марка, одручилась з протопопом (настоятелем) з містечка Лохвиця на Полтавщині. Там же і жила. З 4 15 червня до 2 (13) вересня 1736 року знаходилась під арештом у Глухові «за брехливими показаннями шпигуна, що вона сестра Орлика».
  • Ірина Маркович (Миклашевська) — донька Марка, одружилась з бунчуковим товаришем Степаном Миклашевським.

Примітки

  1. Томазов В.В. Марковичі (Маркевичі) // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2009. — Т. 6 : Ла — Мі. — 784 с. : іл. — ISBN 978-966-00-1028-1.
  2. А. Л. Марковичи // Энциклопедический словарь : в 86 т. (82 т. и 4 доп.) / под ред. К. К. Арсеньева и Ф. Ф. Петрушевского. — СПб. : Ф. А. Брокгауз, И. А. Ефрон, 1896. — Т. XVIIIa (36) : Малолетство — Мейшагола. — С. 654.
  3. Модзалевский В. Л. Марковичи // Малороссійскій родословникъ. — Киев : Типография Г. Л. Фронцкевича и Ко, 1912. — Т. 3. Л — О. — С. 388—392. (рос. дореф.)

Література та джерела

  • А. Л. Марковичи // Энциклопедический словарь : в 86 т. (82 т. и 4 доп.) / под ред. К. К. Арсеньева и Ф. Ф. Петрушевского. — СПб. : Ф. А. Брокгауз, И. А. Ефрон, 1896. — Т. XVIIIa (36) : Малолетство — Мейшагола. — С. 654.
  • Модзалевский В. Л. Марковичи // Малороссійскій родословникъ. — Киев : Типография Г. Л. Фронцкевича и Ко, 1912. — Т. 3. Л — О. — С. 388—392. (рос. дореф.)
  • Томазов В.В. Марковичі (Маркевичі) // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2009. — Т. 6 : Ла — Мі. — 784 с. : іл. — ISBN 978-966-00-1028-1.


  Генеалогія та некрополістика
  Генеалогія та некрополістика
Нормативний контроль
Нормативний контроль
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 25 Mar 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.