Mark Fang Chih-Jung

The basics

Quick Facts

isReligious scholar Theologian
Work fieldReligion
Gender
Male
Religion:Catholicism
Birth1926
Age99 years
The details

Biography

Mark Fang Chih-Jung (chiń. 房志榮; pinyin: Fáng Zhìróng, ur. w 1926 roku) – chiński jezuita, profesor egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu w Tajpej na Tajwanie. Twórca prac dotyczących między innymi teologii biblijnej i egzegezy.

Jest przedstawicielem uprawiania teologii inkulturacyjnej i porównawczej, polegającej na zestawieniu tekstów różnych kultur i wyciągania z tego wniosków o profetycznej roli kultury różnych ludów i narodów, która swoje spełnienie osiąga w Jezusie Chrystusie. Zdaniem Marka Fang Chih-Junga, katolicki teolog, który uprawia teologię w Chinach, koniecznie musi wziąć pod uwagę istnienie „kanonu” chińskich pism klasycznych, które stworzyły podwaliny terminologii, wizji świata, moralności chińskiej i żyć w „pewnego rodzaju podwójnej wierności nie tylko kulturowej, lecz także bezpośrednio tekstowej”.

Mark Fang Chih-Jung w swoich publikacjach przypomina o tym, że mówiąc o Chinach, nie można pominąć osoby, jaką jest Konfucjusz oraz jego cała nauka. Dlatego też w jednej ze swoich publikacji dokonuje porównania sposobu odnoszenia się do swoich uczniów Konfucjusza jak i Jezusa w Dialogach konfucjańskich jak i Piśmie Świętym. Uzasadnia to faktem czytania tekstów biblijnych przez pryzmat kultury chińskiej, nawet przez chińskich chrześcijan.

Bibliografia

  • DariuszD. Klejnowski-Różycki DariuszD., Teologia chińska. Uwarunkowania kulturowe pojęć trynitarnych, Opole: Redakcja Wydawnictw Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, 2012, ISBN 978-83-61756-85-9 .
  • Chrystologia chińska. Teologia i Kościół w kontekście chińskim, DariuszD. Klejnowski-Różycki (red.), Opole: Redakcja Wydawnictw Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, 2008, ISBN 978-83-60244-92-0, OCLC 750689342 .
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.