Marianna Dmochowska

The basics

Quick Facts

PlacesPoland
Gender
Female
Birth10 August 1903, Sosnowiec, Poland
Death19 May 2000 (aged 96 years)
Star signLeo
The details

Biography

Marianna Antonina Dmochowska (ur. 10 sierpnia 1903 w Sosnowcu, zm. 19 maja 2000 w Krakowie) – polska działaczka społeczna i charytatywna, nauczycielka. Organizatorka Krajowej Centrali Caritas. W latach 1950–1957 zakonnica.

Życiorys

Urodzona 10 sierpnia 1903 roku w Sosnowcu, była jedną z siedmiorga dzieci Dmochowskich. Jej ojciec był kasjerem, a następnie dyrektorem w Browarze niedaleko Gwarectwa hr. Renard. Chrzest przyjęła 27 sierpnia 1903 w parafii Zagórze. 10 maja 1913 w parafii p.w. Matki Bożej Wniebowziętej przyjęła pierwszą komunię. Sakramentu bierzmowania dostąpiła 15 sierpnia 1920 r. w parafii Nowy Sielec. Początkowe wykształcenie siostry otrzymały od matki, Antoniny Dmochowskiej. Marianna wraz z siostrą Krystyną zostały przyjęte do Żeńskiej Szkoły Handlowej 1 września 1912, która została wkrótce przemianowana na Żeńskie Państwowe Gimnazjum im. Emilii Plater. Ich matka aktywnie działała w funkcjonującym w szkole Kole Opieki. W II klasie, czyli w 1914 roku, siostry wstąpiły do szkolnej drużyny harcerskiej im. Emilii Plater. Marianna została drużynową drużyny. W maju 1922 roku zdała maturę.

Poznań

W październiku 1922 roku została przyjęta na Uniwersytet Poznański. Aby sfinansować studia podjęła pracę jako korepetytorka, pracując po 5 godzin dziennie. 8 grudnia 1922 wstąpiła do Stowarzyszenia Młodzieży Akademickiej Odrodzenie, a 29 kwietnia 1923 do Sodalicji Mariańskiej. W 1924 roku ukończyła kurs awionautyki w Aeroklubie Akademickim uniwersytetu w Poznaniu. Awionautyka była kosztowną pasją, przez co musiała z niej zrezygnować. Gruźlica, na którą zapadła, i związane z tym leczenie w latach 1925–1927 spowodowały przedłużenie studiów. Dyplom nauczycielski zdobyła po zdaniu egzaminów teoretycznych z rachunku różniczkowego i całkowego z teorii funkcji geometrii analitycznej i przestrzennej a także z fizyki teoretycznej i doświadczalnej. Ponadto udało jej się zdać egzaminy z ukierunkowaniem pedagogicznym z filozofii, psychologii, pedagogiki, higieny, wychowania fizycznego oraz wymowy. Jeszcze w 1926 roku podjęła pracę w prowadzonym przez Zakonnice Najświętszego Serca Jezusowego Zakładzie Wychowawczo-Naukowym w Polskiej Wsi. Trzy lata później zaczęła również pracę w Państwowym Gimnazjum w Poznaniu. Prócz tego od 1928 roku pracowała w Pedagogium Akademickim, gdzie zajmowała się dokształcaniem dorosłych.

Od 1928 do 1930 roku studiowała w Wyższej Katolickiej Szkole Społecznej w Poznaniu, gdzie zdobyła niezbędną wiedzę jak i umiejętności oraz doświadczenie potrzebne do skutecznego prowadzenia akcji charytatywnych. Praktykę odbywała w latach 1929-1930 w instytucjach opieki w Wiedniu, Paryżu, Brukseli, Fryburgu i Wrocławiu. 1 października 1930 roku była wolontariuszką Wydziału Opiekuńczego w Związku Dobroczynności Caritas w Poznaniu. Organizowała tam opiekę dla ponad 300 dzieci z kresów wschodnich, które straciły rodziców w wyniku wojny z bolszewikami. Marianna zajmowała się kształceniem zawodowym swych podopiecznych. W ramach swej działalności w Caritasie pełniła funkcje kuratora sądowego.

4 kwietnia 1931 r. zmarła matka Marianny, przez co zmuszona była ona do zaprzestania działalności w Poznaniu i wyjazdu do domu. Będąc już w Sosnowcu ponownie zajęła się działalnością w Caritasie zostając jego sekretarką na okręg Zagłębia Dąbrowskiego. Na nowym stanowisku udało jej się utworzyć 17 Oddziałów Stowarzyszenia Pań Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. 1 września otrzymała zadanie zorganizowania parafii przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Później pomagała w sporządzaniu kartoteki parafialnej Sosnowca i założeniu Akademii Papieskiej.

Wyjazd do Tarnowa

We wrześniu 1934 roku wyjechała do Tarnowa, gdzie 1 października objęła funkcję sekretarza generalnego Katolickiego Stowarzyszenia Kobiet. Na nowym stanowisku spisywała się bardzo dobrze, redagowała „Własnymi siłami. Miesięcznik dla kobiety katolickiej” i prowadziła szkolenia. W 1936 roku objęła także stanowisko sekretarza diecezji Caritas w Tarnowie. W ten sposób stała się bliską współpracowniczką księdza doktora Karola Pękali. Mieszkając w Sosnowcu Marianna zaangażowała się w życie swej dawnej szkoły. W gimnazjum im. Emilii Plater pomagała w tworzeniu koła Byłych Wychowanek Żeńskiego Gimnazjum im. Emilii Plater. W gimnazjum prowadziła przez dwa lata nieodpłatne zajęcia. Brała także udział w organizacji 25-lecia szkoły. W 1933 roku złożyła pracę dyplomową „Teoria reszt kwadratowych i teoria form kwadratowych”, dzięki czemu uzyskała dyplom uprawniający do nauczania matematyki i fizyki w szkołach średnich.

II wojna światowa

We wrześniu 1939 roku w Tarnowie pomagała w organizacji punktu żywienia. Brała również udział w zakwaterowaniu na terenie diecezji Tarnowskiej ponad 7 tysięcy ludzi wysiedlonych przez Niemców z Wielkopolski i Pomorza. W okresie okupacji zaangażowała się w pomoc uciekinierom i ich rodzinom. Marianna poznała wówczas Karolinę Lanckorońską i pomogła jej w organizacji pomocy żywnościowej dla więźniów i przesiedleńców. W połowie stycznia 1945 Dmochowska z upoważnieniem księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy zorganizowała Krajową Centralę Caritas w Krakowie.

Czasy powojenne

Od sierpnia 1947 była kierownikiem przedstawicielstwa Caritas Gdyni, które przyjmowało dary zagraniczne. Aresztowanie przez Urząd Bezpieczeństwa w 1950 i prawie trzy miesięczny pobyt w wiezieniu przerwał jej działalność. Przez utrudnienia władz w działalności charytatywnej osób świeckich w ramach kościoła katolickiego Marianna wstąpiła 1 września 1950 roku do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny w Dębicy. Tam odbyła postulat, nowicjat i spędziła 6 lat ślubów czasowych. W tym też roku została odznaczona z wydanej w 1938 roku prośby biskupa Franciszka Lisowskiego krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice. W 1957 roku wystąpiła ze zgromadzenia, aby opiekować się 90-letnim ojcem. Po śmierci ojca w 1959 roku pracowała jako katechetka w szkole podstawowej w Radiowie. 1 września 1960 roku rozpoczęła trwającą prawie 26 lat prace w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach koło Warszawy. Na emeryturę przeszła w 1963 roku, ale kontynuowała działalność w Zakładzie dla Niewidomych. W Laskach Dmochowska napisała książkę poświęconą życiu i działalności księdza doktora Karola Pękali. 20 grudnia 1985 roku zamieszkała u swej siostry Krystyny i jej męża Rajmunda Węsierskich w Krakowie. Od sierpnia 1998 roku zaczęła poważnie chorować, najpierw na zapalenie oskrzeli i płuc, później na serce i niewydolność krążenia. Ostatnie 2 miesiące życia spędziła w szpitalu, gdzie amputowano jej lewą nogę. Zmarła na serce 19 maja 2000 roku w szpitalu kolejowym w Krakowie w wieku 97 lat.

Bibliografia

  • Maria z Bartoszewiczów Karnkowska. Wspomnienia – czerwiec 2013
  • Karol Pękala. Biskup Życie i dzieło – Marianna Dmochowska
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 21 Apr 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.