Marian Kubicki

dichter
The basics

Quick Facts

Introdichter
wasPoet
Work fieldLiterature
Gender
Male
Birth29 September 1908, Raszków, Świętokrzyskie Voivodeship
Death14 May 1972 (aged 63 years)
Politics:United People's Party
The details

Biography

Marian Aleksander Kubicki (ur. 29 września 1908 w Raszkowie, zm. 14 maja 1972 w Warszawie) – polski dziennikarz i literat, poseł do Krajowej Rady Narodowej oraz na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm PRL II, III, IV i V kadencji.

Życiorys

Uzyskał wykształcenie wyższe. Redaktor naczelny „Dziennika Ludowego” w Warszawie. Członek Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i członek prezydium NK ZSL. Członek Głównego Sądu Partyjnego ZSL. Pisarz i poeta, dziennikarz prasy ludowej, autor zbioru wierszy „Ścieżki”, „Cień czasu”, powieści „Tamte lata”, a także opowiadań satyrycznych „Powszechne sprawy”, opisujących codzienne życie mieszkańców swojej rodzinnej wsi.

Wojenne losy

W czasie okupacji był działaczem organizacji „Młot i Sierp”. Aresztowany przez hitlerowców trafił do KL Auschwitz, skąd w 1943 roku został przewieziony do Buchenwaldu. Dotarł tam 10 marca w transporcie więźniów, którzy „odegrali ważną rolę w późniejszym życiu obozu”. W obozie działał politycznie, a także, jak wspomina jeden z buchenwaldczyków-poetów Edmund Polak, udzielał się literacko. Bywał na „spotkaniach literackich w lasku w Małym Łagrze”, gdzie czytywał swoje wiersze. Jak podają inni buchenwaldczycy, Wacław Czarnecki i Zygmunt Zonik, „pisał dużo o grozie obozu, kontrastując ją z sielskim obrazem wsi:

Tu Steinbruch i kamień, Postenketta i pałka, drut i krematorium, salwa ckm i piekło. Tam – jodła, ojciec pochylony nad pługiem, słowik płaczący miłość, nieutulona skarga.

Po wojnie

Zgłoszony na IX sesji 29 grudnia 1945 Krajowej Rady Narodowej na wniosek Stronnictwa Ludowego na posła. Ślubowanie złożył 2 stycznia 1946. W 1947, 1957, 1961, 1965 i 1969 uzyskiwał mandat posła na Sejm PRL. W czasie sprawowania mandatu poselskiego zasiadał w Komisji Kultury i Sztuki (w Sejmie Ustawodawczym również sekretarz, w II, IV i V kadencji zastępca przewodniczącego). W Sejmie Ustawodawczym pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych, ponadto zasiadał w niej w kadencjach II–V. Zastępca przewodniczącego Klubu Poselskiego ZSL w III kadencji, członek Komisji Planu Gospodarczego i Budżetu oraz Komisji Skarbowo-Budżetowej Sejmu Ustawodawczego. Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (33B-1-12).

Odznaczenia

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Medal „Za waszą wolność i naszą”
  • Medal Zwycięstwa i Wolności 1945

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 02 Sep 2019. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.