Maria Mateusz Szymanowski

Polish engineer, architect, Old Catholic clergyman, social activist
The basics

Quick Facts

IntroPolish engineer, architect, Old Catholic clergyman, social activist
A.K.A.Feliks Szymanowski Mateusz Szymanowski Feliks Maria Mateusz Korwin-Szymanowski Feliks Maria Mateusz Szymanowski
A.K.A.Feliks Szymanowski Mateusz Szymanowski Feliks Maria Mateusz Korwin-Szymanowski Feliks Maria Mateusz Szymanowski
PlacesPoland
wasEngineer Mechanical engineer
Work fieldEngineering
Gender
Male
Religion:Old catholic church
Birth1875, Cygów, Poland
Death1943Warsaw, Poland (aged 68 years)
Family
Father:Théodore de Korwin Szymanowski
Children:Franciszek Korwin-Szymanowski
The details

Biography

Feliks Maria Mateusz Korwin-Szymanowski, właściwie Feliks Franciszek Szymanowski (ur. 1875 w Cygowie, zm. 1943 w Warszawie) – polski inżynier, architekt i duchowny starokatolicki, kapłan mariawicki, jeden z autorów projektu Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku i działacz społeczny.

Młodość

Pochodził z rodziny Korwin-Szymanowskich, herbu Ślepowron. Był najstarszym synem Teodora Dyzmy Korwin Szymanowskiego i Julii z Jełowickich. W dzieciństwie doznał traumatycznego przeżycia, gdy rodzina musiała opuścić na zawsze odwieczny rodzinny dom w Cygowie i ziemię mazowiecką. Zaczęło się wtedy tułanie jej po ziemiach wschodnich. Dzięki wsparciu materialnemu krewnych wraz z młodszymi braćmi, między innymi z Eustachym, późniejszym dyrektorem Banku Narodowego, był uczniem w Gimnazjum oo. Jezuitów w Chyrowie. Idąc śladami wuja matki, Edwarda Jełowickiego, w 1896 ukończył z wyróżnieniem studia w zakresie inżynierii mechanicznej na politechnice paryskiej École centrale Paris. Trafił do Paryża w czasie wielkiego rozkwitu technicznego i kulturowego belle époque. Spędził następne lata za granicą na projektach francuskich przedsiębiorstw.

Kariera

Pracował we Francji, Egipcie i Stanach Zjednoczonych jako inżynier przy budowie wieżowców i mostów, potem w Rosji przy budowie kolei transsyberyjskiej. Zachęcony przez swojego brata Józefa, niegdyś jezuitę (kapłana Stanisława), zrezygnował z dalszej kariery i po studiach na Cesarskiej Rzymskokatolickiej Akademii Duchownej w Petersburgu został kapłanem mariawickim. Wraz z kapłanem Wacławem Przysieckim opracował technicznie projekt katedry mariawickiej i klasztoru w Płocku. Święcenia kapłańskie otrzymał w Świątyni Miłosierdzia i Miłości 15 sierpnia 1914. Należał do grona sześciu pierwszych kapłanów wyświęconych w Kościele mariawickim. Jak wynika z opracowania Borysa Przedpełskiego, interesowała go rola kobiet w ówczesnym kościele. Pisał o tym już w 1929, co świadczyłoby o otwarciu intelektualnym, jakie mógł odziedziczyć od ojca swego, Teodora. Oprócz pracy duszpasterskiej, Szymanowski zajmował się do końca życia zagadnieniami mechanicznymi.

Życie rodzinne

Małżeństwo zawarł z Leokadią Schultz, nauczycielką w przedszkolu i potem kapłanką. Mieli sześcioro dzieci. Najstarsza córka, Julita, brała udział w powstaniu warszawskim i została wzięta do niewoli niemieckiej. Pierwszy syn, Mateusz zaniechał z kapłaństwa i został inżynierem elektrykiem oraz działaczem społecznym. Drugi syn, Felix, pracował jako dyplomowany geolog. Syn Franciszek był slawistą i pisarzem. Syn Jan jest ekonomistą, a najmłodszy, Teodor, jest profesorem prawa. Feliks Szymanowski został postrzelony w czasie okupacji niemieckiej i zmarł w 1943 w Warszawie. Jest pochowany na tamtejszym cmentarzu mariawickim.

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.