Marek Szypulski

Polish writer
The basics

Quick Facts

IntroPolish writer
PlacesPoland
isWriter
Work fieldLiterature
Gender
Male
Birth21 May 1946, Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Age78 years
Star signGemini
Education
Cardinal Stefan Wyszyński University in WarsawWarsaw, Masovian Voivodeship, Poland
The details

Biography

Marek Szypulski (ur. 21 maja 1946 w Warszawie) – polski pisarz; prezes Polskiego Funduszu Humanitarnego.

Życiorys

Urodził się 21 maja 1946 r. w Warszawie w rodzinie Jerzego i Anieli z Parzuchowskich. Dzieciństwo spędził w Warszawie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. króla Władysława IV w 1965 r., rozpoczął studia języka i cywilizacji rosyjskiej, które przerwał w 1966 r. by podjąć studia filozoficzne i socjologiczne w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, które ukończył w 1973 r. magisterium z socjologii rodziny pod kierunkiem dr Jadwigi Komorowskiej. W 2000 r. uzyskał doktorat nauk humanistycznych w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Od 1973 roku mieszka we Francji. W 1978 r. uzyskał obywatelstwo francuskie.

W latach 1973–1986 pracował w Bibliotece Instytutu Języków i Cywilizacji Wschodnich (Institut National des Langues et Civilisations Orientales) w Paryżu, oraz współpracował z Instytutem Literackim, Biblioteką Polską, Księgarnia Polską i miesięcznikiem Nasza Rodzina.

W latach 1986–1992 prowadził pracownię opraw i konserwacji druków „La Renaissance du Livre” w Montluçon.

Od 1992 do 2012 r. był dyrektorem Domu Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego w Lailly-en-Val.

W tym czasie był inicjatorem i organizatorem:

  • Warsztatów Artystycznych im. Józefa Czapskiego dla profesorów i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie,
  • Nagrody im. Józefa Czapskiego dla uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Krakowie,
  • Transportów darów sprzętu medycznego dla: Domu Pomocy Społecznej im. Helców w Krakowie, Domu Weteranów Artystów Scen Polskich w Skolimowie, Association Handicap Médicalisé pour l’Afrique, Infirmerii Zgromadzenia Sióstr św. Wincentego à Paulo w Krakowie, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci Niepełnosprawnych w Tarnowie, Domu Opieki Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Zatorze.
  • Spotkań pomiędzy władzami miast Beaugency i Swiątniki Górne, oraz dyrektorami szpitala w Beaugency i Domu Pomocy Społecznej im. Helclów w Krakowie, które zaowocowały podpisaniem umów o miastach partnerskich i współpracy,
  • Tygodnia polskiego w Beaugency,
  • Uroczystości 50-lecia Polskiego Funduszu Humanitarnego, w których wzięła udział pani prezydentowa Maria Kaczyńska,
  • Budowy pomników dla uczczenia pamięci lotników polskich poległych w Lailly-en-Val w 1944 r., oraz pensjonariuszy Domu Polskiego Funduszu Humanitarnego.

Członek Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu oraz Polskiego Funduszu Humanitarnego, którego jest prezesem od 2013 r.

Działalność

Kolekcjoner poloników, darczyńca Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Biblioteki Polskiej w Paryżu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Gdańsku i Krakowie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, Centrum Młodzieży im. dr. Jordana w Krakowie, Muzeum Polskiego w Rapperswilu, Instytutu Polskiego i Muzeum im. Generała Sikorskiego w Londynie, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Państwowego Muzeum na Majdanku, Muzeum im. Kardynała Adama Kozłowieckiego, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Publikacje

  • Magister Samuel Typographus. Rzecz o Samuelu Tyszkiewiczu, drukarzu emigracyjnym (1889-1954), Kraków: Wydawnictwo „Dęby Rogalińskie”, 2004, ISBN 83-919577-2-1, OCLC 62505639 [dostęp 2020-07-09] .
  • Moja przygoda z Samuelem Tyszkiewiczem, nakładem autora, 2008, OCLC 316598263 [dostęp 2020-07-09] .
  • Wyrwane kartki, 2015,
  • poezje i artykuły w miesięczniku Nasza Rodzina (Paryż).

Nagrody i odznaczenia

  • 1995 – Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej,
  • 2001 – Nagroda Brata Alberta Chmielowskiego za działalność charytatywną w Polsce i Francji,
  • 2007 – Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej,
  • 2011 – Srebrny medal „Plus ratio quam vis” Uniwersytetu Jagiellońskiego,
  • 2011 – Odznaczenie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 20 Nov 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.