Marek Kalmus

Polski filozof i artysta
The basics

Quick Facts

IntroPolski filozof i artysta
PlacesPoland
isGeologist
Work fieldScience
Gender
Male
Birth6 September 1951, Kraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland
Age73 years
Star signVirgo
Education
AGH University of Science and TechnologyKraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland
The details

Biography

Marek Kalmus (ur. 6 września 1951 w Krakowie) – polski filozof, orientalista, tybetolog, fotografik i wspinacz.

Życiorys

Jest absolwentem geologii na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wiedzę pogłębiał w Studium Trenerów Alpinizmu na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie (bez dyplomu). Ukończył też indywidualny tok studiów z filozofii i kulturoznawstwa orientalnego w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego (w latach 1981–1986; praca magisterska zatytułowana Hermeneutyka sztuki tybetańskiej). Doktoryzował się w 2006 na podstawie pracy Symbolika i znaczenie tybetańskiego rytuału „Pho-bar rdo-gchog” w Instytucie Religioznawstwa UJ.

Związany z górami od dziecka (w dużej mierze z inspiracji ojca). Od 1971 roku przewodnik tatrzański. Były instruktor Polskiego Związku Alpinizmu i ochotnik Grupy Tatrzańskiej GOPR (teraz TOPR). Uczestnik wypraw speleologicznych m.in. do jaskiń Austrii, Iranu, Libanu. Od 1974 roku regularne jeździ na wyprawy wspinaczkowe do Azji, zaczynając od wyjazdów w góry i do jaskiń Iranu. Wspinał się w Iranie (1974 i 1975), Hindukuszu Wysokim (Afganistan 1976, 1977 oraz Pakistan 1978), w Himalajach Kaszmiru (1983) i Karakorum (1984). Prowadził pionierskie badania geologiczne podczas wypraw Krakowskiego Klubu Wysokogórskiego w Hindukuszu Wysokim (Afganistan i Pakistan) oraz własnych wypraw badawczych w latach 1979 i 1980. Prowadził też wiele autorskich trekingów oraz wędrował też sam po Himalajach Nepalu, Indii, Bhutanu, Sikkimu i Arunachal Pradesh. Posiada wielkie archiwum unikalnych zdjęć z tych terenów.

W latach 1976–1981 pracował jako mineralog i petrograf w Oddziale Karpackim Instytutu Geologicznego w Krakowie, zajmując się m.in. egzotykami karpackimi.

Zajmuje się studiami tybetańskimi od 1981 roku. Odbył liczne wyjazdy studyjne do Tybetu (ChRL) i na tereny tybetańskie w Indiach (Spiti, Lahaul, Ladakh, Zanskar, Nubra), Nepalu (Mustang, Helambu, Solo Khumbu), Bhutanie, Sikkimie i Arunachal Pradesh (Tawang i okolice). Po licznych wyjazdach studyjnych i pobytach w klasztorach tybetańskich stał się ekspertem w dziedzinie ikonografi i sztuki wadżrajany. W związku z nabytym doświadczeniem został zaproszony do międzynarodowego zespołu tybetologicznego – Thangstong Gyalpo Project. Wykładał filozofię orientalną, a także sztukę, ikonografię i rytuały buddyzmu tybetańskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Opracował kolekcję sztuki tybetańskiej dla Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Był autorem i kuratorem wystaw sztuki tybetańskiej oraz wystaw fotograficznych poświęconych Tybetowi i jego kulturze (m.in. Kraków, Warszawa, Koszalin, Białystok), konferencji naukowych, a także wykładów popularnonaukowych dotyczących studiów tybetańskich i sakralnej sztuki Tybetu. W uznaniu za zasługi na polu propagowania unikalnej, duchowej i materialnej kultury Tybetu został w 2008 roku Laureatem Nagrody Specjalnej „Kolosy”.

Od 1989 organizuje w Krakowie kursy tradycyjnej medycyny chińskiej. prowadząc najstarszą i największą szkołę medycyny chińskiej w Polsce – aktualnie pod nazwą Instytut Medycyny Chińskiej i Profilaktyki Zdrowia. Blisko współpracuje z Guanxi University of Chinese Medicine w Nanningu oraz Shanghai University of Traditional Chinese Medicine w Szanghaju – odbywał tam krótkie staże kliniczne oraz prowadził wykłady i seminaria dla studentów i pracowników wydziałów (Shanghai 2018, Nanning 2019). Był założycielem (2007) i wieloletnim prezesem Polskiego Towarzystwa Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (PTTMC), a od 2018 roku jest prezesem honorowym PTTMC. Od 2013 roku jest też członkiem European Traditional Chinese Association (ETCMA). W 2018 roku został wybrany jako członek komitetu wykonawczego World Federation of Acupuncture-Moxibustion Societies z siedzibą w Pekinie (WFAS). Okazjonalnie prowadzi wykłady na temat medycyny chińskiej dla pracowników i studentów Wydziału Farmakologii Collegium Medicum UJ. Od 2017 roku wykłada na studiach podyplomowych w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ „Systemy medyczne Chin”. Bierze też udział jako wykładowca w międzynarodowych kongresach medycyny chińskiej.

Jest też właścicielem firmy Marek Kalmus Consulting istniejącej od 1992 oraz jest współwłaścicielem i dyrektorem zarządzającym Centrum Medycyny Chińskiej w Krakowie – największej tego typu placówki leczniczej na południu Polski.

Publikacje

Jest autorem m.in. następujących książek:

  • Istota sztuki buddyzmu tybetańskiego (1986),
  • Chiny, kuchnia... tajemnice medycyny (1990),
  • Świadomość zwyczajna, świadomość przebudzona (1995),
  • Tybet. Legenda i rzeczywistość (2000, 2008, 2009),
  • Tybet. Wyprawy marzeń (2007),
  • Tybet (album fotograficzny).
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 06 Sep 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.