Marcin Danielewski

Polish archeologist
The basics

Quick Facts

IntroPolish archeologist
PlacesPoland
isArchaeologist
Work fieldSocial science
Gender
Male
Birth22 February 1984
Age40 years
Star signPisces
Education
Faculty of History, Adam Mickiewicz University
The details

Biography

Marcin Danielewski (ur. 22 lutego 1984 w Radziejowie) – polski archeolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Specjalizuje się w archeologii i historii średniowiecza. Profesor uczelni na Wydziale Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego i Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego, przedstawiciel dyscypliny archeologia w radzie naukowej Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Uczestnik kilkunastu archeologicznych badań wykopaliskowych w Polsce i za granicą oraz kilku projektów badawczych. Autor blisko osiemdziesięciu publikacji naukowych, w tym trzech monografii. Zainteresowania badawcze autora oscylują wokół grodów, gospodarki władztwa Piastów, stosunków polsko-ruskich w okresie wczesnego średniowiecza, obrządku pogrzebowego na Słowiańszczyźnie, osadnictwa grodowego na Kujawach oraz we wschodniej Wielkopolsce historical reenactment.

Pracę magisterską na kierunku archeologia obronił w Instytucie Prahistorii UAM w Poznaniu w 2009 roku (promotorką była prof. dr hab. Hanna Kóčka-Krenz). W tym samym roku uzyskał także tytuł zawodowy magistra historii w Instytucie Historii UAM w Poznaniu (promotorem był prof. dr hab. Józef Dobosz). Stopień doktorski otrzymał w 2013 roku na podstawie pracy pt. Sieć grodowa na Kujawach oraz jej funkcje od połowy X do końca XIII wieku (promotorem był prof. dr hab. Zbyszko Górczak). Habilitował się w 2020 roku na podstawie oceny dorobku naukowego i rozprawy pt. Cuiavia Christiana. U progu chrześcijaństwa i Kościoła na Kujawach w X – XII wieku. W latach 2018-2022 kierował projektem naukowym pt. Gród w Grzybowie i jego zaplecze osadnicze w kontekście pogłębionych badań interdyscyplinarnych (numer 2017/25/B/HS3/00016) finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki.

Książki

  • Sieć grodowa na Kujawach oraz jej funkcje od połowy X do końca XIII wieku, Poznań 2016;
  • Wojenny Poznań. Fortyfikacje i walki o miasto do XVIII wieku, Poznań 2017, (współautorzy Karol Kościelniak, Zbigniew Pilarczyk);
  • Cuiavia Christiana. U progu chrześcijaństwa i Kościoła na Kujawach w X – XII wieku, Poznań 2019.
  • The stronghold in Grzybowo in the context of interdisciplinary research into the functions of early medieval strongholds from the 10 and 11 centuries, Poznań 2021.

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Aug 2023. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.