Maciej Gruszecki

The basics

Quick Facts

PlacesPoland
isEquestrian Jockey
Work fieldSports
Gender
Male
The details

Biography

Maciej Gruszecki – rycerz, chorąży koronny polskiego króla Władysława Jagiełły. W nagrodę za zasługi wojenne rycerz Maciej otrzymał od króla Jagiełły w 1411 r. miejscowość w województwie lubelskim – wieś Gruszka (wraz z innymi), od której przybrał nazwisko – "Gruszecki". Protoplasta rodu Gruszeckich herbu Lubicz.

Życiorys

Nadanie urzędu

Na początku bitwy pod Grunwaldem chorążym koronnym był rycerz Marcin z Wrocimowic herbu Półkozic. Marcin, jako chorąży krakowski, podczas bitwy grunwaldzkiej w 1410 r. niósł naczelną chorągiew wojsk polskich z białym orłem. W czasie bitwy chorągiew Królestwa Polskiego upadła na ziemię:

«Dzieje Polskie. Rok 1410. Bitwa Grunwaldzka»: Władysław Jagiełło w niebezpieczeństwie. Cytat: «...Ponieważ także Krzyżacy zabiegali z uporem o zwycięstwo, wielka chorągiew króla polskiego Władysława z białym orłem w herbie, którą niósł chorąży krakowski, rycerz Marcin z Wrocimowic herbu Półkozic, pod naporem wrogów upada na ziemię..».

Wydarzenie to miało miejsce po odwrocie chorągwi litewskich, w czasie zaciętej walki polsko-krzyżackiej. Z powodu upadku chorągwi Królestwa Polskiego Krzyżacy mieli nadzieję na szybkie zwycięstwo, jednak dzięki natychmiastowej reakcji doświadczonych rycerzy, którzy byli w pobliżu flagi, flaga została natychmiast ponownie wzniesiona w górę:

«...Ale walczący pod nią najbardziej zaprawieni w bojach rycerze i weterani podnieśli ją natychmiast i umieścili na swoim miejscu, nie dopuszczając do jej zniszczenia. Nie dałoby się jej podnieść, gdyby się nią nie zajął znakomity oddział najdzielniejszy rycerzy i gdyby jej byli nie obronili własnymi ciałami i orężem. Rycerze zaś polscy, pragnąc zetrzeć haniebną zniewagę, w najzawziętszy sposób atakują wrogów i rozbijają ich kompletnie, kładąc pokotem wszystkie te siły, które się z nimi starły.…»

Od tej pory rycerz Maciej stał się chorążym koronnym. W nagrodę za zasługi oddane w bitwie, król Jagiełło, nadał ok. 1411 r., wsi Gruszka (Gruszcze), Małe i Duże, koło Lublina. Od nazwy tej miejscowości Maciej przyjął następnie nazwisko: «Maciej mąż rycerski, któremu w krwawych zasługach dobra Gruszcze i małe i wielkie wieczną darowizną Król puścił, od których, to imię urosło, jego zaś chorążym koronnym uczynił…».

Gruszeccy również byli właścicielami m.in. dóbr Wierciszów i Bychawka w województwie lubelskim.

Rodzina

  • Żona – N. Malicka herbu Junosza
  • Syn Jędrzej (rzekomo) – miał być uczestnikiem wojen w czasach królów Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy, co jest niemożliwe ze względu na zbyt duży odstęp czasowy.
  • Potomkowie Jędrzeja:
    • syn Piotr – miał ośmiu synów, z czego sześciu poległo w czasie różnych kampanii wojennych
    • wnuk Bronisław Samuel Szumilist – porucznik u Zborowskiego, a potem wojski czernihowski, łowczy czernihowski. Na Podolu, w Hołoskowcach wzniósł zamek.
    • wnuk, Stanisław Jan – podsędek, a potem sędzia ziemski Podolski; stolnik Latyczowski, deputat na Trybunał Koronny 1694.

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.