Lyudmila Burlyuk-Kuznetsova

Russian painter
The basics

Quick Facts

IntroRussian painter
PlacesRussia Czech Republic
wasArtist Painter Graphic artist
Work fieldArts Creativity
Gender
Female
Birth20 December 1884, Kotelva, Kotelva Raion, Poltava Oblast, Ukraine
Death1 February 1968Prague, Duchy of Bohemia, Czech Republic (aged 83 years)
Star signSagittarius
The details

Biography

Людми́ла Дави́дівна Кузнецо́ва-Бурлюк (нар.20 грудня 1884 (1 січня 1885)(18850101) у слободі Котельві Охтирського повіту Харківської губернії, Російська імперія (нині смт Котельва Полтавської області України) — пом.1968, Прага, Чехословаччина — українська художниця та літераторка.

Життєпис

Сестра Володимира, Давида та Миколи Бурлюків. Вона була старшою з трьох сестер.

Сестра Надія, яка стала дружиною Антона Безваля, народилася у 1895, молодша Маріанна, вийшла заміж за чеського художника Вацлава Фіала, народилася в 1897 році.

З 20 грудня 1903 року по 13 грудня 1907 року як вільна слухачка навчалася у Вищому художньому училищі при Петербурзькій академії мистецтв. В Академії мистецтв Людмила Бурлюк знайомиться зі своїм майбутнім чоловіком, скульптором Василем Кузнєцовим і у 1907 році виходить за нього заміж та бере його прізвище. У сім'ї народилося чотири сини. Після народження першого сина Іллі (8 вересня 1908) Людмила перериває заняття живописом і повністю присвячує себе сім'ї. Щоб врятуватися від заворушень революційного Петрограда, Людмила з чотирма синами, у 1918 році, їде в місто Аркадак Саратовської губернії. Навесні 1919 року Василь Кузнєцов теж приїжджає в Аркадак і возз'єднується з сім'єю.

У 1923 році Василь Кузнєцов помирає від тифу. Людмила залишається одна з чотирма дітьми і переїжджає у Саратов, заробляючи на життя малюванням. Людмила виконує різні замовлення, малює афіш, портрети, в тому числі портрети померлих по світлинах. Двоє з чотирьох синів Людмили загинули під час Другої світової війни, один потрапив до психіатричної лікарні, і тільки Кирило Кузнєцов був живий і здоровий та мешкав у Ленінграді.

Восени 1956 року переїхала у Прагу. Вацлав та Маріанна Фіали подбали про те, щоб відновити їй документи, а потім зробили виклик до Чехословаччини — з проханням про возз'єднання сім'ї. Залишила по собі рукописні автобіографічні спогади. Серед них "За хлібом в Україну" про перебування у 1920-21 рр. з синами у м. Бобровиці на Чернігівщині, рятуючи дітей від голоду на Поволжі.

Творчість

Член Товариства харківських художників, від 26 лютого 1906 року — учасниця виставок товариства. Член об'єднання «Вінок». До 1908 року брала участь в усіх виставках, організованих Давидом Бурлюком. У 1967 року в Празі відбулася її персональна виставка, каталог якої зберігається у Фундації ім. Д.Бурлюка у Сумах (Vystava obrazu a kreseb Ludmily Kuznecove-Burljukove, 19 brezna 2 dubna 1967, Kulturni dum Zavadilka - OKD, Praha 6).

Маючи неабияке обдарування до живопису, захоплювалася вивченням і пропагуванням нового мистецтва. Як зазначив сучасний мистецтвознавець Василь Афанасьєв, її пейзажні етюди, виконані в манері фрацузького живописця-імпресіоніста Каміля Піссарро, тонко відтворювали світлоповітряне середовище, передавали чарівну поезію невибагливих мотивів природи.

Див. також

  • Бурлюк Давид Давидович
  • Бурлюк Володимир Давидович
  • Бурлюк Микола Давидович

Література

  • Афанасьєв В. А. Бурлюк-Кузнецова Людмила Давидівна // Енциклопедія сучасної України / ред. кол.: І. М. Дзюба [та ін.] ; НАН України, НТШ, Коорд. бюро Енцикл. Сучас. України НАН України. — К. : Поліграфкнига, 2004. — Т. 3 : Біо — Бя. — 695 с. — ISBN 966-02-2682-9. — С. 624.
  • Афанасьев В. А., Барковская О. М. Товарищество южнорусских художников: Биобиблиографический справочник. — Одесса, 2000.
  • Деменок Е. Л. Новое о Бурлюках. - Дрогобыч, 2013.
  • Коталікова Я. В. Архівна довідка Архіву внутрішньої політики, культури та побуту №13 від 8.01.1937 р.(Архів Академії мистецтв, справа 61).
  • Деменок Е.Л. Семейные портреты Людмилы Кузнецовой-Бурлюк. https://artchive.ru/publications/2093~Semejnye_portrety_Ljudmily_Kuznetsovoj_Burljuk
  • Деменок Е.Л. Проступают сквозь время черты. http://7i.7iskusstv.com/2018-nomer3-demenok/
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Mar 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.