Ludwik Pieguszewski

Polish pharmacist
The basics

Quick Facts

IntroPolish pharmacist
PlacesPoland
wasPharmacist
Work fieldHealthcare
Gender
Male
Birth24 August 1879
Death3 February 1949 (aged 69 years)
Star signVirgo
Education
Jagiellonian University
The details

Biography

Ludwik Pieguszewski (ur. 24 sierpnia 1879, zm. 3 lutego 1949 w Tymbarku) – farmaceuta, działacz patriotyczny i społeczny, długoletni właściciel apteki w Tymbarku.

Ludwik Pieguszewski był synem Wincentego, powstańca styczniowego. W 1909 roku ukończył studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas I wojny światowej był oficerem Legionów Polskich. Ożenił się z Zuzanną Kilbert (Kühlbert). Do 1922 roku mieszkali w Krakowie, następnie Ludwik Pieguszewski został zarządcą i kierownikiem apteki w Mszanie Dolnej. W 1926 roku zakupił aptekę w Tymbarku i zamieszkał tam wraz z rodziną, początkowo w wynajmowanym lokalu, a od 1932 roku we własnej willi.

Obok działalności zawodowej, Ludwik Pieguszewski aktywnie włączył się w życie społeczne miejscowości. Był radnym Tymbarku, członkiem Związku Strzeleckiego, wraz z żoną działał w Towarzystwie Szkoły Ludowej. Założył i prowadził amatorski zespół teatralny przy Ochotniczej Straży Pożarnej, który był pierwszą instytucją kulturalną w miasteczku oraz, w 1936 roku, Koło Miłośników Tymbarku. Przy prowadzeniu teatru korzystał z pomocy i porad krakowskich aktorów, z którymi przyjaźnił się w czasach studenckich. Samodzielnie zaprojektował nowy dom rodzinny, w którym znalazł się również lokal na aptekę. Wykorzystując swe zdolności plastyczne (w młodości rysował i malował akwarele), zaprojektował witraże i ozdoby kowalskie do willi.

Podczas okupacji niemieckiej Zuzanna Pieguszewska została aresztowana przez Niemców i stracona w KL Auschwitz. Ludwik Pieguszewski wraz z dwojgiem dorosłych już dzieci zaangażował się w działalność konspiracyjną. Dostarczał leki dla oddziałów Armii Krajowej, prowadził konspiracyjne kursy sanitarne, udzielał we własnym domu schronienia członkom organizacji podziemnych. Syn Bolesław był żołnierzem Kedywu, córka Danuta łączniczką i sanitariuszką.

Ludwik Pieguszewski zmarł w 1949 roku i został pochowany na tymbarskim cmentarzu. Jego imieniem nazwano jedną z ulic miejscowości. Córka Danuta (1919–1982) ukończyła studia farmaceutyczne, była kierowniczką apteki w Tymbarku i lokalną działaczką społeczną. Syn Bolesław (1921–2000) został lekarzem, był między innymi ordynatorem oddziału chorób wewnętrznych szpitala w Wadowicach i kierownikiem pracowni kardiologicznej szpitala w Limanowej.

Bibliografia

  • Maciej Bilek: Apteki Małopolski: Historia apteki w Tymbarku. „Farmacja Krakowska” 1/2007. ISSN 0505-8166.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 21 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.