Ludwik Koehler

The basics

Quick Facts

A.K.A.Ludwik Franciszek Koehler
A.K.A.Ludwik Franciszek Koehler
PlacesPoland
wasDoctor Physician
Work fieldHealthcare
Gender
Male
Birth27 November 1799, Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Death20 November 1871Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland (aged 72 years)
Star signSagittarius
The details

Biography

Ludwik Franciszek Koehler właśc. Köhler (ur. 27 listopada 1799 w Warszawie, zm. 20 listopada 1871 tamże) – polski lekarz.

Życiorys

Urodził się 27 listopada 1799 w Warszawie w rodzinie Franciszka Jana Köhlera i jego żony Magdaleny z domu Klassen. Rodzina pochodziła z Pragi czeskiej, ojciec był warszawskim kupcem. Ludwik miał brata Józefa Karola, który został znanym kupcem bławatnym, oraz siostrę Annę Teresę, która wyszła za Franciszka Wilhelma Schütza. Uczył się w Liceum Warszawskim i w 1817 wstąpił do Szkoły Warszawskiej Lekarskiej. W następnym roku wyjechał do Berlina i studiował na Wydziale Lekarskim.

W 1822 aresztowany za udział w radykalnej organizacji studenckiej „Panta Koina”. W więzieniu spędził 3 lata i po powrocie do Warszawy jeszcze jeden rok. Po zwolnieniu z więzienia w 1827 uzyskał stopień magistra medycyny na Królewskim Uniwersytecie Warszawskim i w 1830 w Paryżu uzyskał doktorat z medycyny i chirurgii. Po powrocie do Warszawy brał udział w pożegnaniu Fryderyka Chopina. W czasie powstania listopadowego został zatwierdzony w stopniu lekarza pułkowego Gwardii Narodowej i pracował w szpitalu koszar sapieżyńskich.

Po upadku powstania powrócił do pracy w Szpitalu Św. Ducha i w 1832 został ordynatorem Szpitala Starozakonnych i w 1838 został lekarzem naczelnym tego szpitala. W 1840 został dyrektorem Domu Zdrowia na Ordynackiem. Należał do Rady Lekarskiej Królestwa Polskiego oraz Rady Opiekuńczej Towarzystwa Dobroczynności. Był członkiem wielu towarzystw lekarskich: warszawskiego, berlińskiego, krakowskiego, wileńskiego, drezdeńskiego i moskiewskiego. Jest autorem ponad sześćdziesięciu prac naukowych publikowanych w „Pamiętniku Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego”, „Bibliotece Warszawskiej” oraz w prasie zagranicznej. W 1858 został odznaczony orderem św. Stanisława 3 klasy oraz przyznano mu nowe szlachectwo z herbem "Węglowiec".

Życie prywatne

Żonaty z Ludwiką Gudeit córką Jana Bogumiła Gudeita i mieli pięcioro dzieci. Cztery córki wyszły za mąż za Anglików: Maria Ludwika Elżbieta za Artura Hasletta, kapitana inżynierii; Franciszka Emilia Elżbieta za Johna Bettsa, właściciela rafinerii złota i srebra; Julia Franciszka Kamila za Dawida Forbesa, geologa; i Zofia Józefa Henrietta za Aleksandra Cortland MacGregor Skinnera, kapitana inżynierii. Syn Edward zmarł w wieku dziesięciu lat w 1863, co było skutkiem udaru mózgu i postępującego paraliżu. Zmarł 20 listopada 1871. Księgozbiór ofiarował Towarzystwu Lekarskiemu Warszawskiemu, a narzędzia chirurgiczne przekazane zostały niezamożnym studentom wydziału lekarskiego.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 08 Nov 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.