Lucjan Marczewski

Polish composer
The basics

Quick Facts

IntroPolish composer
PlacesPoland
wasMusician Composer
Work fieldMusic
Gender
Male
Birth1879, Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Death1935 (aged 56 years)
The details

Biography

Lucjan Marczewski (ur. 1879 w Warszawie, zm. 17 kwietnia 1935 w Choroszczy) – polski kompozytor i pedagog muzyczny.

Życiorys

Studiował u Zygmunta Noskowskiego w Warszawskim Instytucie Muzycznym. Jego pracą dyplomową było Scherzo symfoniczne, wyróżnione publicznym wykonaniem na popisie uczniów szkoły. Uzyskał ponadto nagrodę w konkursie im. Kazimierza Lubomirskiego za utwór Kanon (1903) i II nagrodę w konkursie na najlepszą pieśń polską za Do twych kochanych stóp (1905). Kształcenie kontynuował w Paryżu u Gabriela Faurégo, uzyskując Premier Prix za pięciogłosową Fugę na fortepian. Po powrocie do kraju wykładał w szkole muzycznej Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. W latach 1912–1914 prowadził w Warszawie własne Liceum Muzyczne. Jako pierwszy w Polsce kształcił w zakresie harmonii w oparciu o system Hugo Riemanna. O jego pracy pedagogicznej z uznaniem wypowiadał się Ignacy Jan Paderewski. Zmarł w osamotnieniu w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy.

Komponował nokturny i preludia na fortepian, tańce oraz pieśni solowe. W oparciu o skale starogreckie pisał muzykę do pieśni Katullusa. Był też autorem muzyki do sztuk scenicznych, m.in. Legionu, Achilleis i Nocy listopadowej Stanisława Wyspiańskiego, Księcia Niezłomnego Barki i Króla Edypa Sofoklesa. Opracował muzycznie Marsz Sokołów. Dążył do połączenia ideałów dramatu muzycznego Richarda Wagnera z tradycjami bel canto. Pod względem stylistycznym nawiązywał do twórczości Giacoma Pucciniego. W 1929 roku zainicjował i zorganizował wydanie pieśni patriotycznych polskich kompozytorów. W 1932 roku jego utwory wykonano na koncercie z okazji 141. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Rio de Janeiro. Poza muzyką zajmował się również chemią, medycyną i filozofią, był znawcą literatury antycznej.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 01 Nov 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.