Lidia Zajchowska

Polish programmer, teacher
The basics

Quick Facts

IntroPolish programmer, teacher
PlacesPoland
isSoftware engineer Programmer Teacher Painter
Work fieldAcademia Arts Technology
Gender
Female
Birth14 October 1941, Kovel, Kovel City Council, Volyn Oblast, Ukraine
Age83 years
Star signLibra
Education
University of Wrocławmagister degree(1959—1964)
The details

Biography

Lidia Zajchowska z domu Kudryńska (ur. 14 października 1941 w Kowlu) – polska programistka i nauczycielka, jedna z pierwszych polskich informatyczek.

Życiorys

Lidia Zajchowska do liceum uczęszczała w Chojnowie. od 1959 do 1964 studiowała matematykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Zrobiła specjalizację pedagogiczną (III rok), statystyczną (IV rok) oraz maszyny cyfrowe (V rok). Pracę magisterską „Tłumaczenie wyrażeń boolowskich z języka Algol 60 na kod wewnętrzny maszyny cyfrowej Elliott 803(inne języki)” napisała pod kierunkiem Stefana Paszkowskiego.

1 września 1964 rozpoczęła pracę w dziale rozwojowym, sekcji systemów operacyjnym i języków programowania, Zakładów Elektronicznych ELWRO we Wrocławiu, kolejno w zespole Thanasisa Kamburelisa, a następnie Teodora Miki. Zajmowała stanowiska: programistki, specjalistki programistki, kierowniczki pracowni oprogramowania i kierowniczki działu oprogramowania.

Zajchowska opracowywała moduły oprogramowania podstawowego dla komputerów Odra 1003, Odra 1013, Odra 1204. Opracowała także składnię i translator języka programowania JAS (Język Adresów Symbolicznych), autokodu MOST dla Odry 1204. Zajchowska, znając dobrze oprogramowanie Odry 1204, z powodzeniem znajdowała nabywców komputera za granicą. Od 1968 brała udział w testowaniu oprogramowania i opracowywaniu po polsku dokumentacji dla maszyn cyfrowych serii Odra 1300 (Odra 1304, Odra 1305, Odra 1325). Była główną projektantką i wykonawczynią oprogramowania systemu TAPOL (Tablice Połączeń) na potrzeby produkcji płytek drukowanych. Była wieloletnią przewodniczącą polskiej delegacji na posiedzenia JS EMC w Moskwie w zakresie oprogramowania. W 1967 odbyła trzymiesięczny staż w Moskiewskim Elektrotechnicznym Instytucie Łączności. Napisała rozdział książki „Maszyny cyfrowe i ich zastosowanie”.

W 1978 przeszła do pracy w Instytucie Komputerowych Systemów Automatyki i Pomiarów. W 1989 rozpoczęła pracę jako nauczycielka matematyki i informatyki w szkole średniej. W 2002 przeszła na emeryturę. Zajęła się malowaniem i robieniem grafik.

Jedna z bohaterek książki Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki. Mąż inżynier elektronik, matka dwóch córek.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 07 Nov 2023. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.