Leon Reynel

schrijver
The basics

Quick Facts

Introschrijver
wasWriter
Work fieldLiterature
Gender
Male
Birth1887, Warsaw
Death10 January 1931Warsaw (aged 44 years)
Politics:Polish Socialist Party – Revolutionary Faction
The details

Biography

Leon Reynel, 1924. Pastel Antoniego Kamieńskiego

Leon Reynel (ur. 1887 w Warszawie, zm. 10 stycznia 1931 tamże) – polski działacz gospodarczy, pisarz.

Ucząc się w szkole średniej zaangażował się w działalność organizacji lewicowych i przystąpił do PPS – Frakcji Rewolucyjnej. W latach 1905-1907 był kilka razy aresztowany i osadzany w Cytadeli Warszawskiej, dzięki wstawiennictwu rodziny kara więzienia została zamieniona na przymusową emigrację bez prawa powrotu do ojczyzny. Leon Reynel wyjechał do Paryża i tam studiował w École des Science Politiques, po nawiązaniu kontaktów z polskim środowiskiem emigracyjnym przystał do Polskiej Oberży Pieśniarskiej. W 1914 udało mu się na krótko powrócić do Warszawy, skąd wyjechał do Petersburga gdzie pracował, jako publicysta i literat w Dzienniku Polskim. W tym czasie wspólnie ze Stefanem Kiedrzyńskim stworzył teksty i libretta do rewii wystawianych w Teatrze Małym. W 1917 po wybuchu rewolucji październikowej włączył się w działalność niepodległościową, przez co rok później musiał w ukryciu wracać do Polski. Od tego czasu stał się działaczem gospodarczym, odrzucił proponowane stanowisko wiceministra skarbu i skupił się na polsko-włoskich kontaktach handlowych. Wykorzystując swoje kontakty we francuskim świecie finansowym udało mu się zainteresować francuskich kapitalistów Polską, czego efektem była wysoka pożyczka udzielona przez Francuzów na budowę magistrali węglowej z Górnego Śląska do portu w Gdyni. Zmarł nagle w styczniu 1931 zanim wybudowana dzięki jego wstawiennictwu inwestycja została uruchomiona.

Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

W okresie II Rzeczypospolitej została ustanowiona Nagroda im Leona Reynela, którą otrzymali m.in. Adam Grzymała-Siedlecki (1934), Jarosław Iwaszkiewicz (1937), Zygmunt Nowakowski (1938).

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Jul 2019. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.