Leon Barucki

Polish teacher
The basics

Quick Facts

IntroPolish teacher
PlacesPoland
wasTeacher
Work fieldAcademia
Gender
Male
Birth1883, Wybrzeże, Podkarpackie Voivodeship, Gmina Dubiecko, Przemyśl County, Poland
Death1955Sanok, Sanok County, Podkarpackie Voivodeship, Poland (aged 72 years)
The details

Biography

Leon Barucki (ur. 10 kwietnia 1883 w Ruskiej Wsi, zm. 17 stycznia 1955 w Sanoku) – polski nauczyciel, działacz społeczny.

Życiorys

Leon Barucki urodził się 10 kwietnia 1883 w Ruskiej Wsi jako syn Kazimierza i Konstancji domu Kossowskiej.

Został nauczycielem. W 1909 pracował w szkole w Dylągowej.

Po zakończeniu I wojny światowej na początku istnienia niepodległej II Rzeczypospolitej w ramach akcji reaktywowania szkół polskich przybył z Dynowa na Podlasie. W 1919 został pierwszym dyrektorem polskiego Prywatnego Gimnazjum w Drohiczynie. Pracował jako nauczyciel w Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku.

W Białymstoku działał społecznie. Udzielał się jako mistrz ceremonii podczas patriotycznych uroczystości państwowych (w szopce świątecznej - przedstawiającej znanych obywateli miasta - zyskał przydomek Boruty-Defiladowicza). Był współorganizatorem uroczystości 100. rocznicy powstania listopadowego. 22 lutego 1930 został ponownie wybrany członkiem komisji rewizyjnej Komitetu Powiatowego Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Białymstoku. 27 marca 1930 został wybrany zastępcą członka zarządu białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, w lutym 1932 został wybrany członkiem komisji rewizyjnej. 5 października 1930 został wybrany wiceprezesem oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Białymstoku, po przemianowaniu organizacji wykazywał się w organizowaniu kół szkolnych Ligi Morskiej i Kolonialnej. W 1931 był członkiem Wydziału Wykonawczego Komitetu Kongresu Eucharystycznego w Białymstoku. Działał w Lidze Mocarstwowej i Kolonialnej. W kwietniu 1933 został wybrany członkiem zarządu koła Związku Rezerwistów RP w Białymstoku. Został skarbnikiem powołanego 19 września 1933 białostockiego koła Towarzystwa Popierania Budowy Szkół Powszechnych. Prowadził wykłady i odczyty dla społeczeństwa Białegostoku.

W Sanoku był wieloletnim pracownikiem spółdzielni rolniczej Powiatowych Związków Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” oraz zasiadał w radach narodowych.

Po wybuchu II wojny światowej w okresie okupacji niemieckiej działał w podziemnym ruchu oporu.

Uchwałą Rady Miejskiej w Sanoku z 1953 został uznany przynależnym do gminy Sanok Do końca życia zamieszkiwał w Sanoku przy ulicy Adama Mickiewicza 1. Zmarł 17 stycznia 1955 w Sanoku. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu przy ul. Rymanowskiej w Sanoku 19 stycznia 1955.

Jego żoną była Zofia z domu Konik (1893-1960). Ich synem jest Tadeusz Barucki (ur. 1922), architekt.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 03 Aug 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.