Leokadia Piatkowska

Polish farmer
The basics

Quick Facts

IntroPolish farmer
PlacesPoland
wasFarmer
Gender
Female
Birth12 April 1883, Węgrów, Węgrów County, Masovian Voivodeship, Poland
Death27 January 1944 (aged 60 years)
Star signAries
The details

Biography

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Węgrowie poświęconej Leokadii Piątkowskiej

Leokadia Piątkowska z domu Rybak (ur. 12 kwietnia 1883 r. w Węgrowie, zm. 27 stycznia 1944 r. tamże) – polska rolniczka zamordowana w czasie okupacji niemieckiej przez Niemców za pomoc okazaną Żydom. Uhonorowana w ramach projektu Zawołani po imieniu przez wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalenę Gawin.

Życiorys

Urodziła się 12 kwietnia 1883 r. w Węgrowie. Mając 19 lat zawarła związek małżeński z Antonim Piątkowskim, po czym zamieszkała z nim w Węgrowie na Grudziach (obecnie ulica Pogodna). Tamże prowadziła gospodarstwo rolne. Miała kilkoro dzieci. Wspólnie z mężem ukrywała młynarza Mendla Kleina i drugiego, nieznanego z nazwiska Żyda. W wyniku donosu niemieccy żandarmi wtargnęli na teren posesji Piątkowskich 27 stycznia 1944 r. i znaleźli ukrywane osoby. Aby uchronić bliskich przed karą, Piątkowska przekonała Niemców, że przechowywała Żydów w tajemnicy przed rodziną. Została zastrzelona i wrzucona razem z ukrywanymi osobami do wykopanego dołu. Jej ciało zostało potajemnie przeniesione przez syna i męża Piątkowskiej na cmentarz parafialny w Węgrowie. Nie wiadomo, co stało się ze szczątkami żydowskich ofiar.

Upamiętnienie

26 października 2021 r. na rondzie Węgrowskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata miało miejsce odsłonięcie kamienia z tablicą upamiętniającą Leokadię Piątkowską oraz ukrywanych przez nią Żydów: Mendla Kleina i nieznanego z imienia drugiego mężczyzny. W uroczystości wzięli udział dyrektor Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski, rodzina Leokadii Piątkowskiej, a także parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz samorządowych. Upamiętnienie zostało zorganizowane w ramach projektu zainicjowanego przez wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalenę Gawin, a realizowanego przez Instytut Pileckiego Zawołani po imieniu.

Zobacz też

  • Polska pomoc Żydom w czasie II wojny światowej
  • Zagłada Żydów na ziemiach polskich podczas okupacji niemieckiej
  • Historia Żydów w Polsce
  • Holokaust

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 30 Nov 2023. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.