Lennart Kjellberg

Swedish translator and librarian
The basics

Quick Facts

IntroSwedish translator and librarian
PlacesSweden
wasTranslator Librarian
Gender
Male
Birth30 November 1913, Forsbacka, Gävle Municipality, Gävleborg County, Sweden
Death1 January 2004 (aged 90 years)
Star signSagittarius
The details

Biography

Lennart Kjellberg (ur. 1913 w , zm. 2004) - szwedzki tłumacz literatury polskiej, rosyjskiej i litewskiej

Laureat nagrody polskiego PEN Clubu z 1992 za przekład literatury polskiej na język szwedzki oraz Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej literatury w świecie (1988) za tłumaczenie Pana Tadeusza

W 1933 rozpoczął studia literatury skandynawskiej i angielskiej na uniwersytecie w Uppsali. Pracę magisterską obronił w 1939. W tym samym roku zaczął pracę jako nauczyciel szwedzkiego w Kownie i Wilnie, gdzie nauczył się polskiego i litewskiego. Po wybuchu II wojny światowej powrócił do Szwecji, gdzie pracował jako nauczyciel szwedzkiego i angielskiego między innymi w polskim gimnazjum w Sztokholmie. Wieczorami studiował język polski i rosyjski na uniwersytecie w Uppsali, gdzie obronił w 1957 doktorat. W 1984 otrzymał tytuł profesora.

Przez 30 lat pełnił różne funkcje w bibliotece uniwersyteckiej Carolina Rediviva. Miał duży wpływ na stworzenie tam zbiorów literatury słowiańskiej.

Jego pierwszym tłumaczeniem z polskiego była książka Kraj bez Quislinga Tadeusza Nowackiego (Stefan Tadeusz Norwid) z 1944. Po przejściu na emeryturę w 1978 tłumaczył głównie z polskiego. We współpracy z profesorem Józefem Trypućko rozpoczął pracę nad tłumaczeniem wierszy Tadeusza Różewicza, które wydał w 1979. W 1993 wydał książkę Polska poezja trzech wieków, w której zaprezentował szwedzkim czytelnikom nieznanych im wcześniej polskich poetów okresu Renesansu, Baroku i Oświecenia. W 1987 wydał tłumaczenie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza napisane heksametrem, a w 1981 jedyną szwedzką monografię Adama Mickiewicza.

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.