Laura Kaufman

The basics

Quick Facts

wasScientist Geneticist Biologist Professor Educator
Work fieldAcademia Biology Science
Gender
Female
Birth1889
Death1972 (aged 83 years)
Education
Jagiellonian UniversityKraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland
Employers
Maria Curie-Skłodowska UniversityLublin, Lublin Voivodeship, Poland
The details

Biography

Laura Kaufman (ur. 16 maja 1889 w Krakowie, zm. 9 sierpnia 1972 w Lublinie) – polska biolog, pierwsza kobieta z tytułem profesora zootechniki w Polsce.

Życiorys

Urodziła się w rodzinie Bernarda (1852–1929), pracownika Banku Hipotecznego, i Anna z domu Byk (1957–1927). Interesowała się biologią od dziecka. Ukończyła prywatne żeńskie gimnazjum klasyczne w Krakowie, egzamin dojrzałości pisała w męskim Gimnazjum św. Anny w Krakowie w trybie eksternistycznym. Rozpoczęła studia biologiczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1906 roku. Pracowała jako wolontariuszka, a następnie w latach 1910–1919 była asystentką w prowadzonym przez Emila Godlewskiego Zakładzie Embriologiczno-Biologicznym na Wydziale Lekarskim. Podczas I wojny światowej pracowała jako pielęgniarka w szpitalu Legionów Polskich, odwiedziła podczas tejże wojny stacje morskie w Trieście i Neapolu. Stopień doktora uzyskała na podstawie pracy na temat regeneracji podczas rozwoju śródmacicznego u salamandry plamistej w 1916 roku. Po wojnie pracowała w Instytucie Naukowym Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach od 1919 roku. Habilitowała się w 1930 roku na podstawie pracy pt. Analiza czynników kształtujących przebieg wzrostu na podstawie badań nad wzrostem kur i gołębi na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego; była zwolniona z kolokwium habilitacyjnego z uwagi na uznanie dla jej dokonań. Pracowała na stanowisku docenta na Uniwersytecie Jagiellońskim od 1930 roku. W 1932 roku została kierowniczką Działu Biologii Hodowlanej Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach (pozostała na tym stanowisku do 1960 roku), pracowała tamże do stycznia 1942 roku.

Podczas II wojny światowej ukrywała się pod zmienionym nazwiskiem (Ludwika Kamińska), pomagała w pracach gospodarskich osobom udzielającym jej schronienia oraz prowadziła tajne nauczanie dla dzieci i młodzieży.

Po wojnie wróciła do Puław w kwietniu 1945 roku, gdzie zajęła się rekonstrukcją zniszczonej pracowni. W tym samym roku zatrudniono ją jako profesora genetyki i drobiarstwa na Wydziale Rolnym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracowała także na Wyższej Szkole Rolniczej w Lublinie. 25 września 1954 roku otrzymała tytuł profesora zwyczajnego zootechniki jako pierwsza kobieta w Polsce. Prowadziła cenione przez studentów wykłady z genetyki. Przeprowadziła się do Lublina w 1955 roku. Przeszła na emeryturę w 1960 roku, ale jeszcze w wieku 80 lat pozostawała aktywna naukowo.

Była honorowym prezesem Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego, pierwszym prezesem i honorowym członkiem Lubelskiego Towarzystwa Naukowego oraz pierwszym doktorem honoris causa Wyższej Szkoły Rolniczej w Lublinie (1964).

Zmarła w Lublinie, pochowana w kwaterze zasłużonych na cmentarzu przy ul. Lipowej.

Dorobek naukowy

Zajmowała się m.in. tematyką wzrostu zwierząt, ich hodowlą, genetyką (m.in. badania nad fenogenezą królików rosyjskich), a także drobiarstwem, prowadziła badania m.in. nad: wzrostem zarodków kur, zielononóżką kuropatwianą, wyhodowała nową rasę kur polbar.

Odkryła czynnik sprzężony z płcią, odpowiadający za występowanie karłowatości u kur. Jako jedna z pierwszych, w 1917 roku przeprowadziła metamorfozę aksolotla w osobnika dorosłego dzięki karmieniu go tarczycami.

Napisała 35 artykułów naukowych, 67 rozpraw eksperymentalnych, dwa podręczniki (w tym ważny podręcznik hodowli kur z 1934 roku) oraz dwa skrypty.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1959)
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1954)

Źródło:.

Nagrody

  • Nagroda Państwowa II stopnia (dwukrotnie: w 1955 za osiągnięcia teoretyczne dotyczące zagadnień wzrostu i rozwoju zwierząt)
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 09 Sep 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.