Krzysztof Pałac

Polish philologist
The basics

Quick Facts

IntroPolish philologist
PlacesPoland
wasPhilologist
Work fieldSocial science
Gender
Male
Birth15 July 1962, Nowy Sącz, Poland
Death16 March 1996 (aged 33 years)
Star signCancer
The details

Biography

Krzysztof Pałac (ur. 15 lipca 1962 w Nowym Sączu, zm. 16 marca 1996) – filolog polski, pracownik naukowo-dydaktyczny Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie.

Był synem Czesława i Eugenii z domu Szczygieł; ojciec pracował jako mistrz produkcji w Zakładach Taboru Kolejowego w Nowym Sączu, matka była księgową. Krzysztof Pałac ukończył Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Nowym Sączu, następnie tamtejsze I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza, gdzie był uczniem w klasie o profilu humanistycznym. Uczęszczał jednocześnie do szkoły muzycznej. W 1981 złożył egzamin dojrzałości i rozpoczął studia z filologii polskiej w krakowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej (dodatkowo uczęszczał na wykłady z filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim). Pracę magisterską Poetyckie reminiscencje podróży do Włoch w dobie polskiego Odrodzenia wykonał pod kierunkiem Jana Okonia i obronił z wyróżnieniem w 1987.

Po studiach odbył służbę wojskową i w październiku 1988 podjął pracę w Instytucie Filologii Polskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie w charakterze asystenta. Prowadził zajęcia z literatury staropolskiej, literatury antycznej, poetyki. Cieszył się opinią dobrego dydaktyka i uznaniem studentów. Sprawował opiekę nad grupą polonijną z Grodna. W krakowskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli głosił w marcu 1993 prelekcję na temat analizy retorycznej tekstów staropolskich w programie szkoły średniej.

Pałac ogłosił m.in. artykuły Jana Morsztyna zabawa z mitologią ("Filomata", 1992, nr 408), Przybysz wśród znaków – Jarosława Marka Rymkiewicza rozmowy ze śmiercią (w zbiorze Poezja w szkole średniej pod redakcją Elżbiety Kram-Mikoś, Warszawa 1995), a także kilka recenzji (dzieła Literatura polska i jej związki z Włochami Giovanniego Mavera, "Ruch Literacki]", 1991, nr 1/2; pracy La Baroque en Pologne et en Europe Marii Delaperriere, "Ruch Literacki", 1991, nr 3). Współpracował z redakcjami wydawnictw biograficznych.

Długa i ciężka choroba nie pozwoliła mu sfinalizować prac nad rozprawą doktorską Sen w poezji polskiego baroku, przygotowywaną pod kierunkiem prof. Jana Okonia. Zmarł 16 marca 1996, pochowany został w Tarnobrzegu. Był żonaty (żona Krystyna Sadura, od 1985), miał syna Karola.

Bibliografia

  • Krystyna Kaczor, Krzysztof Pałac, w: Słownik badaczy literatury polskiej (redaktor Jerzy Starnawski), tom III, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2000, s. 294-295
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 21 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.