Krystyna Fabisiak

The basics

Quick Facts

Gender
Female
Birth11 February 1924
Death1 October 2009 (aged 85 years)
Star signAquarius
Awards
Knight of the Order of Polonia Restituta 
The details

Biography

Krystyna Fabisiak (ur. 11 lutego 1924 w Lemanach, zm. 1 października 2009) – hafciarka z Puszczy Białej.

Życiorys

Wychowywała się w przybranej rodzinie chłopskiej Przybyszów. Była jedynaczką. Uzyskała wykształcenie niepełne średnie ogólnokształcące.

Hafciarstwa nauczyła się od matki oraz sąsiadek. Po II wojnie światowej straciła dom, a jej pierwszy mąż Stefan Nowociński nie wrócił z obozu w Sztutowie, gdzie zginął 31 marca 1945. Po raz drugi wyszła za Tadeusza Fabisiaka (zm. 1996). Mieli dzieci: Halinę, Danutę, Witolda, Dorotę, Pawła.

Należała do Spółdzielni „Twórczość Kurpiowska” w Pułtusku i Spółdzielni „Kanon”. Wykonywała białe lub czerwone hafty na płótnie podkreślane czarną nicią. Haftowała elementy stroju kurpiowskiego oraz obrusy i serwety. Poza tym wykonywała pisanki (tzw. oklejanki) i pająki. Jej prace wyróżniały się tradycyjnym wzornictwem, wysokimi jakością i walorami estetycznym.

W latach 1974–1991 brała udział w licznych prezentacjach, pokazach sztuki ludowej i jarmarkach (Gdynia, Kraków, Poznań, Węgorzewo, Ostrołęka, Lublin, Pułtusk, Wyszków) oraz Cepeliadach. W 1988 w Domu Sztuki Ludowej w Warszawie pokazano wystawę jej prac „Puszcza Biała – Krystyna Fabisiak”. Od 1985 uczestniczyła w kiermaszach i warsztatach etnograficznych organizowanych w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie oraz w programach edukacji regionalnej realizowanych w szkołach i ośrodkach kultury. Była wielokrotnie nagradzana w konkursach i na wystawach sztuki ludowej w Ostrołęce, Lublinie, Pułtusku, Wyszkowie, Warszawie.

Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Pniewie.

Nagrody i odznaczenia

W 1999 dostała Nagrodę im. Oskara Kolberga. Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Upamiętnienie

Jest jedną z bohaterek wystawy czasowej „Harciarka ręczna” dostępnej między 10 czerwca a 18 września 2022 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Dec 2023. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.