Krystyna Bieniek

Polish painter
The basics

Quick Facts

IntroPolish painter
PlacesPoland
wasPainter
Work fieldArts
Gender
Female
Birth26 July 1930, Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Death26 September 2021 (aged 91 years)
Star signLeo
Education
Academy of Fine Arts, Warsaw
Awards
Honorary badge "For Merits for Warsaw" 
The details

Biography

Krystyna Bieniek - Impresje z Arkadii, olej na płótnie, 73 x 54 cm (1990)
Krystyna Bieniek - praca z pleneru w Cieplicach Śląskich-Zdroju (1988)
Krystyna Bieniek, Warszawska Nike – Zamek Królewski, linoryt (1971) – z serii poświęconej odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie
Grób Krystyny Bieniek na Cmentarzu Bródnowskim

Krystyna Bieniek (ur. 26 lipca 1930 w Warszawie, zm. 26 września 2021 tamże) – polska artystka grafik.

Życiorys

Poza okresem okupacji niemieckiej całe życie mieszkała i pracowała w Warszawie. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki w pracowni prof. Tadeusza Kulisiewicza ukończyła w roku 1956. Była członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków od 1958. W latach 1969–1971 pełniła obowiązki sekretarza, a w 1972–1974 vice-prezesa zarządu sekcji grafiki Okręgu Warszawskiego ZPAP. W okresie 1967–1976 była komisarzem konkursów „Najlepsza Grafika Miesiąca i Roku”.

Była córką Czesława Bieńka, profesora aerodynamiki w Politechnice Warszawskiej i siostrą Ireny Bieniek-Koteli, architektki i urbanistki. Zmarła w 2021 i została pochowana 11 października na Cmentarzu Bródnowskim (kwatera 63G-1-28).

Twórczość

Uczestniczyła w wystawach krajowych i międzynarodowych w większości krajów Europy oraz USA, Brazylii, Argentynie, Algierii, Tunezji, Maroko i Sri Lance. W latach 1956–1978 tworzyła cykle linorytów: „Bułgaria”, „Rumunia”, „Znaki muzyczne”, „Podróż na Wschód: Armenia, Azerbajdżan, Uzbekistan”, „Warszawa”. Po 1979 uprawiała także malarstwo o tematyce pejzażowej, roślinnej, sakralnej i metaforycznej, oraz rysunek tematów z Polski, Algierii, Szwajcarii i Białorusi. Brała udział w plenerach artystycznych.

Jej prace znajdują się w Warszawie w zbiorach Muzeum Narodowego, Muzeum Archeologicznego i Muzeum Wojska Polskiego, a także w muzeach w Siedlcach, Toruniu, Białej Podlaskiej, Bydgoszczy, Szczecinie, Płocku, Bielsku-Białej, Sandomierzu oraz w Bibliotece Jagiellońskiej. Za granicą jej prace są w Bode Museum w Berlinie, w Muzeum Narodowym w Bukareszcie, Galerii Narodowej w Sofii, Muzeum Im. Mustafayeva w Baku, Muzeum w Bańskiej Bystrzycy, w Muzeum Polskim w Rapperswilu i Bibliotheque Nationale w Paryżu. Kolekcja grafik znajduje się w Zachęcie, gdzie jej prace były nagradzane. W 1979 uczestniczyła w wystawie grafiki polskiej „Gravuras Polonesas” w Rio de Janeiro. Wystawiała także lokalnie w dzielnicach Warszawy. Wzięła udział w wystawie „Bardzo różnie i bardzo dobrze” w Zachęcie w grudniu 2018. Ilustrowała książki dla dzieci i zamieszczała rysunki w pismach „Miś” i „Świerszczyk”. W 2021 kilka jej ilustracji dla dzieci opublikowano w Pragalerii w Warszawie.

Odznaczenia

  • Srebrny Krzyż Zasługi.
  • Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Warszawy”.
  • Złota Odznaka ZPAP.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 11 Dec 2023. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.