Kristóf Lackner

Hungarian writer and metal worker
The basics

Quick Facts

IntroHungarian writer and metal worker
PlacesHungary
wasWriter Politician Metalsmith
Work fieldEngineering Literature Politics
Gender
Male
Birth19 November 1571, Sopron, Sopron District, Győr-Moson-Sopron County, Hungary
Death29 December 1631Sopron, Sopron District, Győr-Moson-Sopron County, Hungary (aged 60 years)
The details

Biography

Lackner Kristóf (Sopron, 1571. november 19. – Sopron, 1631. december 29.) polgármester, városbíró, jogtudós, ötvös, író.

Életpályája

Lackner Ádám vagyonos aranyműves és Schiffer Borbála fia. A család a bajor Pfalzból származott és már a XVI. században Sopronban telepedett le. Anyját nyolcéves korában elvesztette; atyja ezután csakhamar fiát a magyar nyelv megtanulása végett az akkori hires csepregi iskolába küldte, ahol a jó hírű Gabelmann Miklós tanár vette pártfogásába, akit midőn Grazba áthelyeztek, oda is követett. Fiatalon kitanulta az ötvösséget is. Grazból Saurau báró a teheséges fiút 1590-ben meghívta fiához tanitónak és 1591-ben mindkettőt Paduába küldte az egyetemre. Lackner itten a jogi tanulmányokra adta magát és 1592-ben már megküldte a városi tanácsnak vitairati tételeit. Négy évi tanulás után jogi doktori oklevelet nyert. Ez volt az első eset, hogy a római katolikus paduai egyetemen protestánst, a vallási eskü elengedésével, doktorrá avattak. Ekkor beutazta egész Olaszországot és 1597-ben tért vissza szülővárosába, ahol ugyanazon évben megválasztották a belső tanácsba. 1599-ben tanácsos, 1613-ban először volt polgármester, és e hivatalt megszakítás nélkül hatszor nyerte el; sőt 1630-ban is, midőn már betegeskedett, közakarattal újra kényszerítették ezen hivatal viselésére. Így 32 évi hivataloskodása alatt 11 évig volt polgármester, hatig városbíró és 15-ig tanácsos. Ezenkívül többször volt a város országgyűlési követe a csaknem folytonosan tagja azon küldöttségnek, mely a város részéről a prágai királyi udvarhoz ment. Bocskai István és Bethlen Gábor idejében neki kellett gondoskodnia a városnak a védelméről, a támadások- és zsarolásoktól való megmentéséről. Érdemei elismeréseül II. Mátyástól magyar nemességet, II. Ferdinándtól pedig főkapitányi és titulo et privilegiis comitis palatini címet nyert. A latinul író, német anyanyelvű, de magyarul is jól tudó polgármester szoros kapcsolatban állt a magyar főnemesekkel. Olajfestésű arcképe a városi tanácsteremben helyeztetett el.

Végrendelete

Halála után, minthogy gyermekei nem voltak, tetemes vagyonának általános örökösévé Sopron városát tette. Végrendeletében vagyonát három egyenlő részre osztotta:

  1. A török fogságban lévő soproniak kiszabadítására, ilyenek nem lévén a szegény lányok kiházasítására.
  2. A soproni ifjak külföldi taníttatására.
  3. Az ispotályban lévő betegek gondozására.

Ezüst készletét a királyra hagyta.

Művei

A legtöbb művét arisztokrata jóakaróinak (Thurzó György, Náprági Demeter stb.) dedikálta.

Munkáiban (Coronae Hungariae emblematica descriptio, Lavingae, 1615; Maiestatis Hungariae Aquila, Keresztúr, 1617) az Illésházyék támogatásával trónra került II. Mátyás biztosítékokkal megkötött kormányzatát tekintette példának. Több latin nyelvű iskoladrámát is írt, ezeket a soproni diákság előadta.

Irodalom

  • Kovács József László: Lackner Kristóf és kora. Sopron 2004. (2. kiadás)
  • Lackner Kristófnak, mindkét jog doktorának rövid önéletrajza. - Vitae Christophori Lackhner I. U. D. Hominis brevis consignatio. A szöveget gond. és ford., jegyz., bev: Tóth Gergely. Sopron 2008. (Még l. a külső hivatkozásokat.)
  • Szinnyei József: Magyar írók élete és munkái.  

Jegyzetek

Külső hivatkozások

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.