Krasto Kraskakov

Bulgarian revolutionary
The basics

Quick Facts

IntroBulgarian revolutionary
PlacesBulgaria
isRevolutionary
Gender
Male
Birth1871, Moschochori, Prespes Municipality, Florina Regional Unit, Greece
DeathVarna, Varna Municipality, Varna Province, Bulgaria
The details

Biography

Кръсто (Кръстю) Христов Караскаков е български революционер, деец на Вътрешна македоно-одринска революционна организация, по-късно на Варненското македонско братство.

Биография

Кръсто Караскаков е роден в 1871 година в костурското село Въмбел, тогава в Османската империя, днес Мосхохори, Гърция. Влиза във ВМОРО в 1898 година и е организатор на Въмбелския революционен комитет. Взима участие в борбата срещу гръцката пропаганда и в отварянето на българско училище и църква във Въмбел. В 1900 година Караискаков организира убийството на ренегата Сотир Лафазанов от Въмбел и през април същата година на Касъм ага от Капещица. Става селски войвода на Въмбел и в 1903 година оглавява милицията помогнала обсадената в Смърдеш районна чета на Борис Сарафов. През Илинденско-Преображенското въстание през лятото на 1903 година, начело на четата си, взима участие във всички акции в Костурския революционен район.

След разгрома на въстанието продължава да е селски войвода, като прибира и складира оръжието на легализиралите се дейци. В 1905 година взима участие в сражението при Въмбел и спасява обсадената чета на Пандо Кляшев с Димитър Влаха и Атанас Кършаков с 14 души, от които загива само един. В 1906 година участва в екзекуцията на гъркоманите поп Христо и Яни Ставрев – ятаци на гръцките андарти във Въмбел. В 1907 година три месеца е в четата на Пандо Сидов и Христо Цветков. Арестуван е в Костур и от 15 март 1907 година лежи в Костурския и Битолския затвор. След Младотурската революция в юли 1908 година е освободен. В 1910 година е в четата на Христо Цветков до избухването на Балканската война, след което влиза в Костурската съединена чета на Васил Чакаларов, Иван Попов и Христо Силянов.

След Балканските войни, когато Костурско остава в Гърция, Караскаков продължава да се занимава с революционна дейност.

По време на Първата световна война се свързва с българските войски на албанската граница при село Звезда и влиза в партизанския отряд на Александър Протогеров в Подградец.

След края на войната на 8 октомври 1918 година се установява във Варна, България. Става деец на Илинденската организация и Варненското македонско братство. Делегат е на Седмия конгрес на Съюза на македонските емигрантски организации и е сред тези делегати, които подкрепят протогеровисткото крило.

На 16 март 1943 година подава молба за българска народна пенсия, която е одобрена и пенсията е отпусната от Министерския съвет на Царство България.

Бележки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 30 Oct 2023. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.