Kosta Karavelikov

Bulgarian revolutionary
The basics

Quick Facts

IntroBulgarian revolutionary
PlacesBulgaria
isRevolutionary
Gender
Male
Birth1883, Kato Brontou, Kato Nevrokopi Municipality, Drama Regional Unit, Greece
DeathPlovdiv, Plovdiv Municipality, Plovdiv Province, Bulgaria
The details

Biography

Коста Димитров Каравеликов е български революционер, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация.

Биография

Каравеликов е роден в 1883 година в неврокопското село Долно Броди, тогава в Османската империя, днес в Гърция. В 1900 година Неврокопската районна чета, начело с Атанас Тешовски и Стоян Филипов влиза в Долно Броди и образува революционен комитет, в начело на който като председател и касиер застава Каравеликов. Като председател на комитета Каравеликов ръководи подготовката за въстание - събирането на пари, купуването и укриването на оръжие и взривове и прочие. Каравеликов участва в съвещанието в Шарлия, на което е решено да се бомбардират серската и солунсата Отоман банк. Взима участие в Битката при Баница на 4 април, в която загиват Гоце Делчев и Димитър Гущанов. След сражението се прибира в селото си, но след два дни целият революционен комитет от 23 души е арестуван от Наим бей и откаран през Старчища в Неврокоп, като някои умират по пътя. След три месеца в Неврокопския затвор, лежи два месеца в Серския, след това за кратко в Беяз куле и накрая в Еди куле в Солун. Осъден е на 15 години тъмничен затвор. На Томина неделя 1904 година е амнистиран с общата амнистия.

След излизането си от затвора, продължава да се занимава с революцонна дейност до Хуриета в 1908 година, като този път вече е принуден да се бори и с надигащата се в района гръцка въоръжена пропаганда. Участва в четата, начело с Георги Занков, която напада пощата, за да улови гръцкия шпионин Атанас Костов от Старчища.

При избухването на Балканската война в 1912 година е затворен заедно с други революционери в Неврокопския затвор. Освободен от Българската армия, той се присъединява към нея и участва в изтласкването на турските войски от Източна Македония. Избран е за кмет на Баница. По време на Междусъюзническата война е сред 50-те милиционери, които се сражават с гърците при Червения кал. След това се изтегля в България с българската войска.

След Първата световна война, в 1918 година се завръща в Баница, но като виден българин е подложен на преследвания от гръцките власти, многократно арестуван и подлаган на мъчение и затова в 1924 година отново се изселва в България.

На 26 февруари 1943 година, като жител на Пловдив, подава молба за българска народна пенсия, която е одобрена и пенсията е отпусната от Министерския съвет на Царство България.

Бележки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 10 Nov 2023. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.