Konstantin Nastev

The basics

Quick Facts

PlacesGreece Macedonia North Macedonia
wasMilitary officer Soldier Military personnel
Work fieldMilitary
Gender
Male
Birth17 April 1880, Thessaloniki, Thessaloniki Municipality, Central Macedonia, Greece
Death16 November 1916Grunishta, Novaci Municipality, North Macedonia (aged 36 years)
Star signAries
Family
Father:Naste Stoyanov
Siblings:Andon Stoyanov Georgi Nastev
Education
Vasil Levski National Military UniversityVeliko Tarnovo, Veliko Tarnovo Municipality, Bulgaria
Awards
Order of Bravery 
The details

Biography

Константин (Костадин, Кочо) Настев Стоянов е български военен, капитан, и революционер, малешевски войвода на Върховния македоно-одрински комитет.

Биография

Константин Настев (в средата) с другари. Вероятно Иван Странджата вдясно.

Роден е на 17 април 1880 година в Солун, Османската империя, днес в Гърция. Син е на възрожденския деец Насте Стоянов. Завършва V клас в българската гимназия в Солун в 1897 година. В 1898 година започва да учи във Военното училище в София, което завършва с чин подпоручик в 1902 година. Присъединява се към ВМОК. В 1902 година, в навечерието на Горноджумайското въстание излиза в редовен полагаем отпуск, а след изтичането му подава заявление за излизане в запаса и участва във въстанието. От 27 януари 1903 до 27 юни 1904 е в запас. По време на Илинденско-Преображенското въстание през лятото на 1903 година е определен за мелнишки войвода на ВМОК. В края на август 1903 година заедно с четата на мелнишкия войвода на ВМОРО Спиро Петров пренасят оръжие от Банско за въстаниците в Мелнишко. На 4 септември двете чети са открити в землището на село Пирин, под връх Кукла в Пирин, където водят драматично сражение с турски аскер, в което загива войводата Петров, заедно с шестима свои четници. Настев успява да се изтегли и продължава участието си в бойните действия.

Паметникът „Паднали за свободата на Македония“ в Кюстендил с името на Настев (25-и в третата колона)

След разгрома на въстанието Настев се връща на военна служба. Участва в Балканската война в 1912 година като командир на Втора дружина на 45 пехотен полк.

В 1914 година е уволнен формално от военна служба и тайно е възстановен. През август 1914 година е назначен за втори секретар в Българското консулство в Солун, където ръководи българското военното разунаване. Въпреки противодействието на гръцките служби, а от есента на 1915 година – и на службите на Съглашенските държави, успява да създаде агентурна мрежа, в която привлича италианци, турци, евреи и българи. През декември 1915 година е арестуван заедно с останалите дипломати от държавите от Централните сили, а месец по-късно е освободен от френските власти на френско-швейцарската граница. По негова молба е изпратен на фронта, където е командир на 3-та дружина на 21-ви пехотен средногорски полк.

Загива на 16 ноември 1916 година при атаката на връх Еровете при Грунища, Битолско. Негов личен архивен фонд се съхранява в Държавна агенция „Архиви“.

По време на военната си кариера Константин Настев служи в 12 резервен полк и 2 пехотен искърски полк.

Военни звания

  • Подпоручик (1902)
  • Поручик (1905)
  • Капитан (1909)

Бележки

Източници

  • Руменин, Румен. Офицерският корпус в България 1878 – 1944 г. Т. 3 и 4. София, Издателство на Министерството на отбраната „Св. Георги Победоносец“, 1996.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 26 Mar 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.