Kazimierz Grzybowski

The basics

Quick Facts

PlacesPoland
Gender
Male
Birth11 January 1918, Warsaw, Poland
Death9 February 2009Milanówek, Poland (aged 91 years)
Star signCapricorn
The details

Biography

Kazimierz Grzybowski ps. „Misiewicz” (ur. 11 stycznia 1918 w Warszawie, zm. 9 lutego 2009 w Milanówku) – podporucznik Wojska Polskiego, uczestnik powstania warszawskiego.

Życiorys

Kazimierz Grzybowski urodził się w rodzinie Józefa, handlowca, i Wacławy z Gacparskich. Był młodszym bratem Antoniego ps. „Antoniewicz” (1911–1944). Pobierał naukę w Prywatnej Szkole im. św. Wojciecha. Szkołę średnią im. Stanisława Lorenca ukończył w 1938. Został powołany do służby wojskowej w Szkole Podchorążych Artylerii. Praktykę i kampanię wrześniową odbył w szeregach 12 pułku artylerii lekkiej z Tarnopola. Po agresji ZSRR na Polskę udał się do Warszawy. Tam dowiedział się, że jego dwaj bracia także uniknęli niewoli. W stolicy zaczęli z kilkoma znajomymi tworzyć podziemny ruch oporu. Zbierali oraz magazynowali broń. Małe grupy bojowe organizowały samoobronę oraz dywersję.

Szkolił nowych ochotników. Uczył ich strzelania, obsługi karabinu, karności i dyscypliny. Powstawały również oddziały sanitariuszek i łączniczek. W pierwszej połowie 1943 kompania, w której służył, dostała przydział do Mokotowa. Dowódcą został Antoni Figura ps. „Kot”, a on sam – jego zastępcą. Obaj awansowali na podporuczników. W drugiej połowie tego samego roku wszyscy oficerowie i żołnierze zostali uroczyście zaprzysiężeni według nowej formuły obowiązującej dla Armii Krajowej.

W czasie powstania warszawskiego przejął od ciężko rannego ppor. Antoniego Figury dowództwo nad kompanią, którą od 2 sierpnia 1944 nazwano kompanią 02 „Misiewicza” bat. „Olza” pułk AK „Baszta”. Dowodził oddziałem powstańczym w dzielnicy Mokotów u zbiegu ulic Rakowieckiej, Racławickiej, Odyńca wzdłuż Alei Niepodległości, który był odcięty od centrum Warszawy przez oddziały niemieckie. W jego oddziale zginęło 40 żołnierzy, w tym jego brat Antoni. Przez cały okres powstania Kazimierz nie wiedział, co dzieje się z jego rodzicami i siostrami, a po kapitulacji został wywieziony wraz z innymi żołnierzami do obozu Sandbostel X B oflag X w Niemczech koło Hamburga. Był tam aż do wyzwolenia przez Brytyjczyków.

Gdy wrócił do Warszawy, podjął pracę i wyższe studia w Akademii Nauk Politycznych. Po ukończeniu studiów rozpoznany jako były akowiec, wyjechał z Warszawy, unikając aresztowania. W okolice stolicy wrócił w 1956, lecz jako były oficer AK nie mógł znaleźć pracy. Zajął się ogrodnictwem, założył własne gospodarstwo. Zmarł 9 lutego 2009 w Warszawie. Pochowany na cmentarzu w Milanówku.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari – na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej w Londynie nr 512 z 2 października 1944
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – 15 lipca 2004 „za wybitne zasługi w działalności na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w pracy społecznej w organizacjach kombatanckich”
  • Krzyż Walecznych – 30 grudnia 1949
  • Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami – 6 października 1982
  • Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939” – Londyn 12 lipca 1977
  • Krzyż Partyzancki – 13 stycznia 1982
  • Warszawski Krzyż Powstańczy – 9 stycznia 1985
  • Krzyż Armii Krajowej – 17 listopada 1999

Przypisy

Bibliografia

  • Kazimierz Grzybowski, rozmowę prowadziła Anna Kowalczyk: Kazimierz Grzybowski „Misiewicz” (pol.). W: Archiwum Historii Mówionej [on-line]. Muzeum Powstania Warszawskiego, 29 grudnia 2005. [dostęp 2016-10-09].
  • Kazimierz Grzybowski, Powstańcze Biogramy, Muzeum Powstania Warszawskiego [1].
  • Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego, tom IV, s. 44
  • 60. Rocznica Powstania Warszawskiego
  • Spotkanie Prezydenta RP z kombatantami z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 31 lipca 2004 roku [2].
  • Polish Order of the Virtuti Militari Recipients (1792–1992) [3]
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.