Karol Kostecki

The basics

Quick Facts

Gender
Male
Birth27 February 1917, Ivano-Frankivsk
Death14 January 1998Wrocław (aged 80 years)
The details

Biography

Karol Kazimierz Kostecki ps.Kostek”, (ur. 27 lutego 1917 w Stanisławowie, zm. 14 stycznia 1998 we Wrocławiu) – kapitan piechoty Wojska Polskiego, absolwent Szkoły Podchorążych Piechoty, uczestnik kampanii wrześniowej 1939, kurier Komendy Głównej ZWZ-AK, żołnierz AK, kontynuował działalność w Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”, represjonowany w czasach komunistycznych, nauczyciel, działacz społeczny.

Przed II wojną światową był żołnierzem, dowódcą plutonu w 79 pułku piechoty, 20 Dywizji Piechoty, Armii Modlin. Walczył w obronie Polski we wrześniu 1939 po ataku Niemiec hitlerowskich na Polskę. Uczestniczył w bitwie pod Mławą. We wrześniu 1939 został ranny. Od lutego 1940 działał w konspiracji niepodległościowej. Walczył w obronie ludności i ziem polskich przed nacjonalistami z UPA. Był dowódcą kompanii „Narol”, wchodzącej w skład batalionu mjr. Wilhelma Szczepankiewicza „Drugaka” z Obwodu Tomaszów Lubelski w Inspektoracie Rejonowym Zamość. Obwód Tomaszów Lubelski AK w szczytowym okresie liczył ponad 4,5 tys. żołnierzy, podzielony był na siedem rejonów, w skład których wchodziło 24 komp. – placówki. Dowódcą Rejonu VII był Marian „Warda Polakowski”. W rejonie działały następujące kompanie: kompania Bełżec ( d-ca Władysław Surowiec „Sosna”, kompania Narol (d-ca Karol Kostecki „Kostek”, kompania Kadłubiska (d-ca Władysław Mazurkiewicz „Hora”), kompania Brzeziny (d-ca Stefan Kobos „Wrzos” - ujęty przez UB w styczniu 1956), kompania Susiec (d-ca Witold Kopeć „Ligota”), kompania Majdan Sopocki (d-ca Antoni Kusiak ps. „Bystry”). Dnia 21 maja 1944 o godzinie 3.00 UPA zaatakowała Narol. Obroną dowodził Marian Warda „Polakowski”. Kostek ze swoim oddziałem wszedł do walki jako jeden z pierwszych, potem sukcesywnie były ściągane pozostałe kompanie rejonu. Po porażce pod Narolem UPA próbowała jeszcze atakować 4 czerwca ale również bez powodzenia. Zdecydowana obrona Narola i okolic uniemożliwiła UPA uderzenie na Tomaszów Lubelski (o ile taki plan był kiedykolwiek brany przez Ukraińców pod uwagę ponieważ bezpośrednim celem ataku na Narol było otworzenie korytarza na Puszczę Solską i podzielenie polskiej obrony na dwie części - vide M. Argasiński „Konspiracja w powiecie lubaczowskim 1939-1947”). Karol Kostecki bronił ludności przed niemiecką akcją pacyfikacyjną. Jego oddział brał udział w akcji „Burza” i wyzwalaniu Bełżca (m.in. unieszkodliwiając niemiecki czołg) oraz Tomaszowa Lubelskiego. Zagrożony aresztowaniem po wkroczeniu na ziemie polskie Sowietów, pozostał w konspiracji.


W nocy z 13 na 14 listopada 1945 oddział składający się z żołnierzy kompanii „Narol”, kompanii „Brzeziny” oraz kompanii „Kadłubiska” ( łącznie 74 ludzi ) pod dowództwem Karola Kosteckiego ps. „Kostek” uwolnił z więzienia UB 70 osób oraz unieszkodliwił przy pomocy piatów i ognia broni maszynowej placówkę tomaszowskiego UB. Solidarność i sprzeciw ludności powiatu tomaszowskiego wobec władzy komunistycznej był tak duży, że UB nigdy nie udało się ustalić pełnej listy żołnierzy, którzy brali udział w akcji. W więzieniu UB, miejscu kaźni nazywanym „Smoczą Jamą”, przetrzymywani i mordowani byli przeciwnicy komunizmu, głównie żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Grzegorz Wincenty Wolańczyk tak wspominał uwolnienie z więzienia UB w Tomaszowie Lubelskim przez oddział „Kostka”: „Tego, co przeżyłem w momencie uwolnienia z rąk UB, nie da się opisać. To tak, jakby się uciekło katu spod topora”.

Kostecki dwukrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Virtuti Militari V klasy. W styczniu 1947 został ujęty przez służby komunistyczne i skazany na sześciokrotną karę śmierci. Zamieniono ją następnie na mocy amnestii na 15 lat więzienia. Zwolniony został 9 listopada 1956. Zamieszkał we Wrocławiu. Pracował jako nauczyciel. W wolnej Polsce został awansowany do stopnia kapitana w 1990. Zmarł 14 stycznia 1998 we Wrocławiu i został pochowany na Cmentarzu Grabiszyńskim.

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Jul 2019. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.