Karel Macháň

Czech music educator and composer
The basics

Quick Facts

IntroCzech music educator and composer
PlacesCzech Republic
wasMusician Composer Music educator Writer Folklorist Educator
Work fieldAcademia Literature Music
Gender
Male
Genres:Western classical music Folklore
Birth28 March 1867, Holice, Czech Republic
Death1935Russia, Russia (aged 67 years)
Star signAries
The details

Biography

Ка̀рел Ма̀хан (на чешки: Karel Macháň) е чешки композитор, публицист, музикален теоретик, фолклорист и изследовател на българската народна музика.

Биография

Роден е в Холице, днес в Република Чехия. В младежките си години учи в училището във Високе Мито. Обучава се при чичо си, който е капелмайстор в град Ровне. Известно време е в манастир във Виена. Става капелмайстор на военните оркестри в сръбските градове Петроварадин и Ниш.

През 1891 г. пристига в България, където преподава музика в училищата в Силистра, Шумен и Кюстендил.

От 1900 г. е учител в Педагогическото училище в Кюстендил. Съдейства за развитието на музикалния живот в града. Създава четиригласен хор от 100 души, голям струнен и смесен оркестър. Организира певческо дружество, което по късно прераства в хор „Кавал“. Негови ученици са Георги Горанов, Петър Казанджиев, Кирил Джоков и Никола Атанасов.

Издава списание „Кавал“ (1901 – 1903). Автор на множество статии по проблемите на мелодичните, метричните и хармоничните особености на българската народна песен. Интересува се от влиянието на ориенталската и византийската музика върху българската народна песен. Съставя първия български музикален речник, програми и учебници по пеене, за цигулка и китара. Автор е на „Българско капричио“ за пиано и оркестър, оперетата „Хоро“, оркестрови и хорови песни.

Вероятно през 1903 г. напуска България и заминава за царска Русия. Работи като преподавател по немски език и музика в Москва, Батуми и Тбилиси, а в края на живота си – в московското радио.

Въпреки че Карел Махан прекарва само част от живота си в България, той има съществен принос за съхраняването и развитието на българския фолклор и култура.

Литература

  • Енциклопедичен речник КЮСТЕНДИЛ А-Я, София, 1988, изд. БАН, с.396
Нормативен контрол
Нормативен контрол
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.