Kálmán Strém

Zeneszociológus, hangversenyszervező
The basics

Quick Facts

IntroZeneszociológus, hangversenyszervező
PlacesHungary
wasSociologist
Work fieldSocial science
Gender
Male
Birth29 May 1934, Nagykanizsa, Hungary
Death27 November 2005Budapest, Hungary (aged 71 years)
Star signGemini
The details

Biography

Strém Kálmán (Nagykanizsa, 1934. május 29. – Budapest, 2005. november 27.) zeneszociológus, hangversenyszervező.

Életpályája

Apja dr. Strém Zsigmond, anyja Kálmán Magda, mindketten a nagyszülői házban éltek, és apja a nagyapa fakereskedői vállalkozásában dolgozott. Édesanyja belehalt a szülésbe, és a gyereket a nagyszülők nevelték. Apja újranősülése után Budapestre költöztek, ám a második világháború során az apját is elvesztette, a Don-kanyarban tűnt el. 1948 után – rossz káderlapja miatt – nem vették fel az egyetemre, munkát is nehezen talált, végül 1952-től az Országos Filharmónia koncertszervező cégnél dolgozott.

A rendszerváltás után elsőként alapított magán koncertszervező irodát, és haláláig vezette a Strém Koncert Kft-t. Megszervezte többek között a „Földvári Napok” kortárs zenei fesztivált, a „Haydn Eszterházán” című koncertsorozatot és a T-Com Zongorabérletet. Visszahozta a magyar koncertpódiumra Schiff Andrást, ő ismertette meg a magyar közönséggel a Franciaországban élő Rév Lívia zongoraművészt, fölkarolt és pályára állított fiatal muzsikusokat (Kovács Ágnes szopránénekest, Füzi Nóra zongoraművészt és az Accord Vonósnégyest), és ő indította el Budapesten a kulturális menedzserképzést. Nevéhez olyan kiváló tanulmányok fűződnek, mint a Hol vannak a magyar vonósok?, vagy a Lemorzsolódás a zeneiskolákban. Koncertszervezőként mindig a tökéletességre törekedett, erre utal Batta Andrásnak, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektorának a kijelentése: „Számára egy hangverseny olyan volt, mint egy mestermű, a szó régies, céhes értelmében. Aprólékos finomsággal dolgozta ki művésze portréjának díszes keretét. A világhírűét éppen úgy, mint a még ismeretlen fiatalét.”

Emlékezete

Emlékére Kurtág György és Sári József zeneműveket komponált. 2007-ben szülőháza falán emléktáblát avattak. 2009. május 29-én a nagykanizsai Medgyaszay Művelődési Ház előterében mellszobrot avattak tiszteletére, Gerő Katalin alkotását.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 13 Apr 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.