Jurgis Lietuvninkas

The basics

Quick Facts

PlacesPoland Lithuania
Birth1855, Suwałki Governorate, Congress Poland, Russian Empire
Death1917Vilnius, Vilnius City Municipality, Vilnius County, Lithuania (aged 62 years)
The details

Biography

Jurgis Lietuvninkas
Gimė1855 m. spalio 12 d.
Suvalkų gub.
Mirė1917 m. (~62 metai)
Vilnius
Sutuoktinis (-ė)Petronėlė Lietuvninkienė (1845–1934)
Veiklaknygnešys

Jurgis Lietuvninkas (1855 m. spalio 12 d. Suvalkų gub. – 1917 m. Vilniuje) – pašto vežėjas, knygnešys.

Biografija

J. Lietuvninkas gimė valstiečių šeimoje. Gyveno Marijampolėje, dirbo pašte. Vežiojo paštą po Marijampolės apskrities miestus. 1890 m. pradėjo platinti draudžiamą lietuvišką spaudą. Spaudą gaudavo iš knygnešio J. Kanclerio, gyvenusio Vilkaviškyje, vėliau persikėlusio į Sintautus. Draudžiamų leidinių perduodavo J. Bagdonas bei A. Baltrušaitis, kuriems talkino pašto vežėjas A. Žemantauskas, važinėjęs iš Naumiesčio.

J. Lietuvninkas pašto vežime po pasoste buvo įrengęs slėptuvę. Dalį spaudos paimdavo knygnešiai pusiaukelėje, kitą parsivežęs saugodavo pašto arklidėse ir kitose slėptuvėse. Tvarkyti, skirstyti spaudą padėjo žmona Petronėlė. Iš pradžių veždavęs nedidelį kiekį spaudos, bet 1894 m. įsisteigus Marijampolėje „Sietyno“ draugijai, pradėjo vežti daugiau. Tapo „Sietyno" draugijos bendradarbiu. Tuo laikotarpiu jis Marijampolėje turėjo didžiausią knygų sandėlį. Lietuvninkų namai Marijampolėje buvo svarbi spaudos sandėliavimo ir paskirstymo vieta.

J. Lietuvninką kaip savo konkurentą įskundė kitas spaudos platintojas A. Marcinkevičius. Knygnešio namuose per kratą 1897 m. kovo 4 d. buvo rasta daug lietuviškos spaudos, užrašai su knygų platinimo apskaita. Buvo keliems mėnesiams uždarytas į Kalvarijos kalėjimą, paskui paleistas už 200 rb užstatą. 1899 m. ištremtas į Žitomirą (Volynės gubernija). 1901 m. grįžo į Vilnių, kur ir mirė. Palaidojimo vieta nežinoma.

Atminimo įamžinimas

  • Įrašas Knygnešių sienelėje.

Nuorodos

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 03 Jul 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.