Julian Krawczyński

The basics

Quick Facts

PlacesPoland
Gender
Male
Birth15 June 1902
Death24 December 1969 (aged 67 years)
The details

Biography

Juliusz Rudolf Michał Krawczyński (ur. 15 czerwca 1902 w Prokopowie, zm. 24 grudnia 1969 w Poznaniu) – polski żołnierz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, szef III oddziału gospodarczego, komendy powiatowej powiatu średzkiego Batalionów Chłopskich.

Życiorys

Był synem Bogusława Krawczyńskiego (1862-1938) i Franciszki z Dropińskich (1861-1936). Szkołę powszechną ukończył w Prokopowie. Naukę kontynuował w Gimnazjum Humanistycznym w Środzie Wielkopolskiej, w 1924 otrzymał świadectwo dojrzałości. Studia rozpoczął w tym samym roku na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego. Jednocześnie rozpoczął pracę jako referent w Krajowej Ubezpieczalni Ogniowej w Poznaniu. Od 1928 roku do 1933, działał jako referent w Komisariacie do Spraw Likwidacji Niemieckiej w Poznaniu. Tytuł magistra otrzymał w 1933 na Uniwersytecie Poznańskim. W tym samym roku został mianowany aplikantem sądowym na Okręg Sądu Apelacyjnego i Okręgowego w Poznaniu, oraz Sądu Grodzkiego w Środzie Wielkopolskiej. W dniu 04-06-1937 przed Komisją Egzaminacyjną przy Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu złożył egzamin sędziowski. W tym samym roku zostaje zatrudniony w Sądzie Grodzkim w Środzie Wielkopolskiej. W 1938 roku otrzymał mianowanie na sędziego Sądu Grodzkiego w Chorzowie, a w roku następnym w Sądzie Grodzkim w Katowicach. Zamieszkał wraz z rodziną w mieszkaniu służbowym, w willi dyrektora kopalni Wujek. Po wybuchu wojny wrócił do rodzinnego Ruszkowa. Ukrywał się, jednocześnie pracując jako pisarz i księgowy w majątku dawniejszej Fundacji Kórnickiej w Babinie koło Środy Wielkopolskiej. Przed zakończeniem wojny otrzymywał od łączników działających w podziemiu, przyznaną mu pensję, gdyż był typowany na przyszłego burmistrza Środy Wielkopolskiej. Z chwilą wyzwolenia tj. od 31-01-1945 do 20-03-1945 pracował jako kierownik i zabezpieczał mienie Sądu Grodzkiego w Środzie Wielkopolskiej. Od 1945 podjął pracę jako naczelnik Wydziału Administracyjnego Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego w Poznaniu. W tym samym roku był jedną z osób które witały w Poznaniu Stanisława Mikołajczyka. W sierpniu 1946 został aresztowany przez Delegaturę Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym w Poznaniu. Dochodzenie umorzono z powodu braków winy. W 1948 wstąpił do Stronnictwa Ludowego. Pracował również jako główny księgowy w Powiatowym Zarządzie Gminnych Spółdzielni w Puszczykowie, gdzie zaprzyjaźnił się z lekarką - Marią Gładyszową. Po odwilży i wypadkach poznańskich, w 1956 zostaje Przewodniczącym Prezydium Rady Narodowej Osiedla w Puszczykowie, funkcję tę pełnił do 1960 roku. Warunkiem dalszej pracy na tym stanowisku było wstąpienie do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej,co było głęboko niezgodne z jego poglądami politycznymi i na co się nigdy nie zdecydował. Był jednym z nielicznych w ówczesnym czasie przewodniczących, posiadających wyższe wykształcenie. W okresie powojennym pomagał społeczności puszczykowskiej, zajmował się tłumaczeniami z języka niemieckiego, angielskiego i francuskiego, udzielał porad prawnych, zasiadał w Zarządzie Komitetu Rodzicielskiego Szkoły Powszechnej w Puszczykowie.

Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Puszczykowie.

Rodzina

Pochodził z wielodzietnej rodziny, jego ojciec- Bogusław Krawczyński był nauczycielem w Rusiborzu, Cerekwicy, Broniszewicach i Prokopowie. Juliusz Krawczyński ożenił się w 1935 w Poznaniu z córką poznańskiego kupca i zegarmistrza Mikołaja Daneckiego- Ludomiłą (ur. 1910 Poznań, zm. 1996 Puszczykowo). Pozostawił troje dzieci: Elżbieta Małgorzata Nowak (ur. 1938 Katowice-Ligota, zm. 1991 Poznań), Izabela Róża Adamczak (ur. 1946 Puszczykowo), Andrzej Krawczyński (ur. 1947 Puszczykowo).

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.