Josef Sigmond

Czech forester and university educator
The basics

Quick Facts

IntroCzech forester and university educator
PlacesCzech Republic
wasEducator
Work fieldAcademia
Gender
Male
Birth18 April 1868
Death6 January 1956Plzeň, Plzeň-City District, Plzeň Region, Czech Republic (aged 87 years)
The details

Biography

Prof. Dr. Ing. Josef Sigmond (18. dubna 1868 Červený Hrádek – 6. ledna 1956 Plzeň) byl městský lesní rada a profesor lesnické fakulty v Praze, který se stal výraznou osobností plzeňského i celoevropského lesnictví.

Život

Jeho předkové se již v 17.–18. století věnovali lesní správě. Josef Eduard Sigmond byl nejmladší ze sedmi sourozenců z nichž pouze čtyři přežili do dospělosti. V roce 1873 zemřela jeho matka Marie Nemelková a v roce 1880 se vdovec Josef oženil s čtyřiceti čtyřletou vdovou Emanuelou Pytlíkovou roz. Petzeltovou, příbuznou Marie. Žili v Červeném Hrádku a poté v Plzni. Josef starší, Emanuela a Josef mladší jsou pohřbeni na hřbitově v Bolevci, nedaleko stezky věnované práci Josefa Sigmond v okolních lesích.

Josef Sigmond absolvoval roku 1891 v lesnickém ústavu vysoké školy zemědělské v Mariabrunnu v Rakousku. V roce 1898 se Josef Sigmond stal vedoucím hospodářem městských lesů v Plzni. Roku 1910 obhájil v lesnickém ústavu doktorát (jako první český lesník). O rok později se stal lesním radou a v roce 1917 pak vrchním lesním radou města Plzně. Ve 20. letech působil současně na vysokých školách v Praze a v Brně. V roce 1926 pak Josef Sigmond opustil plzeňskou lesní správu, aby se mohl naplno věnovat pedagogické činnosti.

Jeho velkou zásluhou proběhla obnova plzeňských lesů. Zhruba 3 300 ha lesa, jež mu město svěřilo do péče, bylo kvůli předchozímu nevhodnému hospodaření v poměrně špatném stavu. Působením nového správce se plzeňské polesí stalo vzorovým úsekem z hlediska hospodaření (výnosu), zdraví i rekreace. Sigmond pochopil místní obtížnější podmínky – chudé písčité půdy a nízké srážky i četné svahy – a přizpůsobil jim hospodaření s jemu svěřenými lesy. Zavedl vhodnější maloplošné pěstování s podporou přirozené obnovy. V městských lesích založil přes 20 pokusných ploch, kde ověřoval různé dřeviny (původní i nepůvodní druhy) i lesnické postupy. Nezapomněl ani na záměrné využívání příměstských lesů k rekreaci, kde navrhl zřízení mnoha procházkových cest, a také prosazoval výsadbu zeleně, sadů a alejí přímo ve městě.

Odkazy

Reference


The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.