Josef Antonín Gurecký

Czech conductor, violinist and composer
The basics

Quick Facts

IntroCzech conductor, violinist and composer
PlacesCzech Republic
wasMusician Composer Conductor Violinist
Work fieldMusic
Gender
Male
Genres:Opera Western classical music
Instruments:Violin
Birth1 March 1709, Přerov, Czech Republic
Death27 March 1769Olomouc, Czech Republic (aged 60 years)
Star signPisces
Family
Siblings:Václav Matyáš Gurecký
The details

Biography

Josef Antonín Gurecký, také Kuretzky, či Gurezky (1. března 1709 Přerov – 27. března 1769 Olomouc) byl český hudební skladatel a houslista.

Život

Pocházel z hudebního rodu, který byl po několik generací ve službách olomouckého biskupství. Jeho starší bratr, Václav Matyáš Gurecký, byl rovněž hudebním skladatelem a houslistou. Stejně jako jeho bratr studoval na piaristickém gymnáziu v Kroměříži a zpíval v tamním chlapeckém sboru. Zde také získal základy hudebního vzdělání.

Stal se oblíbeným hudebníkem šlechtických sídel celé Evropy. Během svých cest se seznámil s nastupujícím klasicismem a na rozdíl od svého staršího bratra, který je typickým představitelem pozdního baroka, komponoval již v tomto novém stylu.

V letech 1735–1740 působil na dvoře hraběte Schönborna ve Wiesentheidu, kde se dochovalo nejvíce jeho skladeb. Poté, co se Jakub Arnošt z Liechtensteina stal olomouckým biskupem, vstoupil okolo roku 1740 do jeho služeb, kde spolupracoval se svým bratrem Václavem. Po bratrově smrti v roce 1743 se stal ředitelem kůru v katedrále sv. Václava v Olomouci.

U příležitosti oslav šestistého výročí trvání premonstrátského řádu v Hradisku u Olomouce byla 26. srpna 1751 uvedena v Olomouci jeho alegorická opera Filia Sion na latinský text řádového básníka Adama Rubnera.

Dílo

Kromě chrámových skladeb a opery Filia Sion (která se bohužel nedochovala) je autorem zejména instrumentální hudby. Zvláštní pozornost věnoval violoncellu, pro které zkomponoval řadu koncertů. Koncerty pro tento nástroj a smyčcový orchestr, jakož i koncerty pro housle a continuo jsou dodnes součástí koncertního repertoáru.

Odkazy

Literatura

  • Friedrich Wilhelm Marpurg: Historisch-kritische Beyträge zur Aufnahme der Musik (Německo 1756).
  • Karel Kyas: Druhá hanácká opera (Řád 9, 1943, s. 373).
  • Československý hudební slovník I. (A–L), 1963, SHV, Praha
  • Jiří Sehnal: Počátky opery na Moravě (ve sborníku O divadle na Moravě, Praha 1974, s. 69–71).
  • Jiří Sehnal: Hudba v olomoucké katedrále v 17. a 18. století (Brno 1988).
  • Alena Jakubcová a kol.: Starší divadlo v českých zemích do konce 18. století – osobnosti a díla, Praha, 2007

Reference

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.