Johann Gottlieb Traugott Ulrich

Ogrodnik polski
The basics

Quick Facts

IntroOgrodnik polski
wasBusinessperson
Work fieldBusiness
Gender
Male
Birth26 March 1775
Death27 August 1844 (aged 69 years)
Star signAries
The details

Biography

Johann Gottlieb Traugott Ulrich (później w Polsce zwany Jan Bogumił Traugott, ur. 26 marca 1775, w Pförten, Łużyce Dolne, zm. 27 sierpnia 1844 w Warszawie) – ogrodnik warszawski, ewangelik.

Imiona rodziców, których stracił w wieku lat 13, nie są znane, wiadomo tylko że jego matka, z domu Mencke, była rodzoną lub stryjeczną siostrą zarządcy Ogrodu Saskiego w Warszawie, Jana Chrystiana Mencke, który zajął się osieroconym chłopcem i zatrudnił go jako praktykanta w Ogrodzie Saskim i Młocinach, letniej rezydencji hrabiego Henryka Brühla, właściciela rodzinnej wsi Pförten. W wieku lat 17 Ulrich został wysłany przez wuja Menckego na trzyletnią praktykę do Saksonii, do Drezna i Pillnitz. Do śmierci Menckego Ulrich pracował po powrocie do Warszawy w zarządzanych przez niego parkach i w roku 1807 przejął po wuju stanowisko ogrodnika Ogrodu Saskiego z pensją 950 złp. Uporządkował nieco zaniedbany i zniszczony przez ćwiczenia wojskowe czasów napoleońskich park, w którym posiadał dwa boczne ogrody warzywne. Po utworzeniu Królestwa Kongresowego wielki książę Konstanty ponownie zezwolił na musztrę w Ogrodzie, poza tym Ulrichowi odebrano jego ogródki, a więc zrezygnował z posady.

Od roku 1805 Ulrich posiadał własny zakład ogrodniczy na kupionym z pomocą wuja terenie przy ul. Ceglanej wielkości 8,6 mórg. Wybudował tam cztery szklarnie, każda długości 100 m, w których hodował owoce południowe. Sprzedaż tych owoców była bardzo intratna, szczególną popularnością cieszyły się daktyle, dostarczane licznej w Warszawie ludności żydowskiej. Od r. 1822 Ulrich hodował również kwiaty cieplarniane, m.in. nieznane dotychczas w Warszawie kamelie. Od r. 1832 zakład Ulricha prowadził także sprzedaż nasion, drzewek i cebulek kwiatów.

Ulrich był żonaty z córką Jana Chrystiana Mencke Anną Krystyną (1790 – 1847). Dzieło ojca kontynuował najstarszy syn Jan Krystian Ulrich. Ulrichowie (nie byli spokrewnieni z kaliskimi Ulrychami) spoczywają na warszawskim cmentarzu ewangelickim (Al. 18 nr 38).

Bibliografia

  • Stanisław Łoza, Rodziny polskie cudzoziemskiego pochodzenia osiadłe w Warszawie i okolicach, I – III, Warszawa 1932-35
  • Eugeniusz Szulc, Cmentarz ewangelicko-augsburski w Warszawie, Warszawa 1989
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 21 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.